W „Minęła 20” między innymi o bezpieczeństwie energetycznym Polski

Gościłam zdalnie w TVP INFO w programie „Minęła dwudziesta”. Dyskusję – jak zazwyczaj moderowaną przez redaktora Adriana Klarenbacha zdominowała sprawa bezpieczeństwa energetycznego Polek i Polaków w kontekście fuzji LOTOSU i ORLENU, a także unijne finansowe wsparcie dla Polski w w związku z przyjętymi przez nasz kraj uchodźcami wojennymi z terenów Ukrainy.

Poniżej fragment mojej wypowiedzi dotyczący transformacji energetycznej umożliwiającej Polsce uniezależnienie się o importu węglowodorów m.in. z Rosji.

Kolejny krok w stronę energetycznej niezależności Unii Europejskiej! Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji.

Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu. Poinformowała także o dodatkowej pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r. „Wojna Putina zakłóca światowy rynek energii. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od importowanych paliw kopalnych. […] Musimy teraz jak najszybciej zmniejszyć naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych” – przekazała przewodnicząca KE w środowym oświadczeniu.

Odpowiedzią na to – jak dodała — ma być nowy plan Komisji, REPowerEU. „Możemy zastąpić rosyjskie paliwa kopalne, pracując na trzech poziomach: po stronie popytu oszczędzając energię, po stronie podaży dywersyfikując nasz import energii z paliw kopalnych i przyspieszając przejście na czystą energię” – wskazała.

Jednym z takich elementów może być obowiązek montowania paneli słonecznych na dachach wszystkich nowych budynków w UE. O takim pomyśle pisze „Independent”. Jak powiedziała von der Leyen, oszczędność energii to najszybszy i najtańszy sposób rozwiązania obecnego kryzysu energetycznego. „Zwiększymy zatem cel efektywności energetycznej UE na 2030 r. z 9 proc. do 13 proc. i zwiększamy cel na 2030 r. dla energii odnawialnej w UE z 40 proc. do 45 proc.” – zaznaczyła. Dodała, że przywódcy rządów 27 państw UE uzgodnili utworzenie platformy wspólnych zakupu gazu, LNG i wodoru. „W ramach planu REPowerEU proponujemy krok naprzód, z mechanizmem wspólnych zamówień. […]

W ten sposób możemy zabezpieczyć potrzebny nam import energii bez konkurencji między naszymi państwami członkowskimi” – powiedziała. Będzie to wymagało ogromnych inwestycji i reform. UE mobilizuje blisko 300 mld euro, około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach.

Będzie to obejmować pewne finansowanie – do 10 mld euro – brakujących połączeń dla gazu i LNG, tak aby żadne państwo członkowskie nie pozostało na lodzie. KE proponuje ok. 2 mld euro na infrastrukturę naftową w celu wstrzymania transportu rosyjskiej ropy. Pozostała część finansowania zostanie przeznaczona na przyspieszenie i zwiększenie skali przejścia na czystą energię. O tym, mówiłam we wczorajszym programie Minęła 20.

Zapraszam również do wysłuchania i obejrzenia całości audycji.


Opublikowano

w

,

przez