Wzięłam udział w interesującym webinarium zorganizowanym przez Instytut Spraw Publicznych dotyczącym szczytu klimatycznego zwołanego przez nowego Prezydenta USA Joe Bidena.
Zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich to punkt zwrotny w obszarze amerykańskiej polityki klimatycznej. Jedną z pierwszych decyzji prezydenta był powrót USA do Porozumienia Paryskiego oraz podjęcie szeregu rozporządzeń na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego o leśnych gospodarstwach węglowych i elektromobilności
Duda poinformował, że Polska w ciągu dwóch dekad zamierza „zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 procent”. – To nie tylko odpowiedź na uzgodnienia wewnątrz Unii Europejskiej, ale przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania młodego pokolenia Polaków – mówił. Jak przekonywał, „Polska będzie budować zrównoważony i niskoemisyjny mix energetyczny w oparciu o energetykę jądrową i odnawialną, a także gaz”.
– Bez wykorzystania wszelkich technologii transformacja naszego systemu energetycznego po prostu nie będzie możliwa. Polsko-amerykańska umowa o rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej z października 2020 roku potwierdza nasze ambicje, uwidacznia wagę międzynarodowej współpracy w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej – mówił prezydent. – Transformacja przyjazna klimatowi to także ogromna szansa dla obywateli i wszystkich sektorów naszej gospodarki. Dlatego w Polsce postawiliśmy na elektromobilność zarówno w transporcie publicznym, jak i indywidualnym. To ogromna szansa na rozwój przemysłowy i tworzenie nowych miejsc pracy. Już teraz jesteśmy największym eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej z udziałem w wysokości 46 proc. w rynku europejskim w ubiegłym roku – zachwalał.
Koalicja klimatyczna: Andrzej Duda nie odrobił lekcji
Wystąpienie prezydenta na szczycie klimatycznym spotkało się z krytyką środowisk działających na rzecz ochrony klimatu. – Z ubolewaniem trzeba stwierdzić, że prezydent Duda znowu pokazał, że nie odrobił lekcji z katastrofalnych zmian klimatu oraz globalnych przemian gospodarczych i technologicznych, które nabierają coraz większego tempa i nadal niczego się nie nauczył – skomentował przemówienie Dudy Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.
– Niestety prezydent Duda potwierdził tylko, że Polska nadal jest „czarnym Piotrusiem” polityki klimatycznej i zakładnikiem lobby węglowego, nierozumiejącym zagrożeń i przemian, ale również szans i korzyści rozwoju, jakie daje odejście od „business as usual”. Opowieści prezydenta Dudy o aktywnej roli Polski w polityce klimatycznej, naszych osiągnięciach w redukcji CO2 i leśnych gospodarstwach węglowych brzmiały, jak serwowane na okrągło, odgrzewane i niestrawne kotlety. A chwalenie się podpisanym wczoraj irracjonalnym porozumieniem o wydobywaniu węgla do 2049 roku, zaiste zabrzmiało wręcz jak chory żart. Może prezydent Duda pomylił spotkania. Był na szczycie klimatycznym, a nie na mitingu lobby węglowego – dodał Jędrzejewski.
Dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju z ubolewaniem przyznał natomiast, że „Polska jest mamutem węglowym”. – Przyszłość należy do krajów, które rozpoznają wcześniej, że zielona transformacja i zeroemisyjny rozwój stanowią szanse na innowacje, zielone miejsca pracy, przede wszystkim zadbanie o nasze dzieci i wnuki. Z wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy wynika niestety, że Polska ciągle żyje w świecie paliw kopalnych i zamiast starać się jak najszybciej od nich odejść i dać szansę na przyjazną klimatowi przyszłość, robi wszystko, aby jak najdłużej utrzymać wydobycie węgla nawet do roku 2049, a zobowiązać się jedynie do redukcji gazów cieplarnianych w 18 proc. w okresie 2010-2030 – przyznał.
„Duda bez nowości”
Justyna Piszczatowska, redaktora naczelna portalu „Green News”, stwierdziła, że w wystąpieniu polskiego prezydenta zabrakło jednoznacznej deklaracji w sprawie neutralności klimatycznej. „Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego wspomniał o porozumieniu z górnikami w sprawie odchodzenia od węgla. Data 2049 jako termin wyłączenia ostatniej kopalni to jednak o wiele za późno” – przyznała.
Z kolei cytowana przez portal „Green News” Zofia Wetmańska, analityczka ds. klimatu w WiseEuropa, stwierdziła, że świat przestał postrzegać dekarbonizację gospodarki jedynie poprzez pryzmat wyzwań, a w coraz większym stopniu zaczyna rozumieć korzyści społeczno-ekonomiczne wynikające z dostosowania działalności ekonomicznej do wymogów neutralności klimatycznej. – Wciąż nie widać jednak tej zmiany w stanowisku Polski. Podczas gdy prezydent Biden w przemowie otwierającej szczyt skupia się na przedstawieniu, jak zwiększona ambicja USA w zakresie celów redukcji emisji przełoży się na utworzenie nowych, stabilnych miejsc pracy, Polska podkreśla przejściową rolę gazu i uzasadnia powolne tempo redukcji wysokimi kosztami transformacji – dodała.
Prezydentowi Polski wytykany jest też brak nowych zobowiązań klimatycznych. „Prezydent Andrzej Duda bez żadnych nowych zobowiązań klimatycznych na szczycie klimatycznym. Jako sukcesy Polski wskazał m.in. realizację zobowiązań protokołu z Kioto i umowę z górnikami o wyłączeniu węgla w 2049. Pierwszy pochodzi z lat 90-tych, drugi to opóźnienie działań dla klimatu” – skomentowała na Twitterze prawniczka Ilona Jędrasik z ClientEarth, Prawników dla Ziemi.
„Jedyna nowość od prezydenta na szczycie klimatycznym zwołanym przez Joego Bidena to okulary” – wytknęła Andrzejowi Dudzie Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Okulary u Dudy zauważył wcześniej portal se.pl
I ciekawe spostrzeżenia eksperta – Grzegorza Wiśniewskiego – z bloga „Odnawialny”. Całość czytaj po klknięciu w link lub w print screen:
http://odnawialny.blogspot.com/2021/04/unikanie-jasnego-stanowiska-w-sprawie.html
Grzegorz Wiśniewski – Związany zawodowo z energetyką odnawialną od momentu ukończenia studiów na Politechnice Warszawskiej (1987) i Uniwersytecie Warszawskim (1988). W latach 1989-1995 był stypendystą kilku ośrodków zajmujących się problematyką odnawialnych źródeł energii w Europie i w USA. Był m.in. wiceprezesem Społecznego Instytutu Ekologicznego (SIE), współtwórcą i dyrektorem (1996-2006) Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej (EC BREC/IBMER), które będąc wspierane przez Komisję Europejską pełniło rolę krajowej agencji ds OZE, założycielem i pierwszym prezesem zarządu (obecnie przewodniczącym Rady) Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej). Jest założycielem (2001) i do chwili obecnej prezesem Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) – jednego z pierwszych polskich niepublicznych centrów badawczych i pierwszej niezależnej organizacji typu think-tank w obszarze energetyki odnawialnej.Pełnił różne funkcje w organach doradczych, m.in. był przewodniczącym zespołu ekspertów Ministra Środowiska ds. odnawialnych źródeł energii, był członkiem i przewodniczącym (2007/2008) zespołu doradców Komisji Europejskiej ds. energetyki zrównoważonej środowiskowo ManagEnergy Reflection Group. Był założycielem kilku regionalnych agencji energetycznych i przewodniczącym ich rad programowych, przez okres kilku lat członkiem Rady Naukowej Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej i Rady Konsultacyjnej Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej. Uczestniczy w pracach zespołu doradców Ministra Gospodarki ds. rozwiązań systemowych w energetyce.
Jest współautorem krajowej „Strategii rozwoju energetyki odnawialnej” (2000) oraz współautorem i redaktorem kilku strategicznych ekspertyz dla rządu oraz kilku dokumentów programowych i prawnych (projekt ustawy OZE z systemem zielonych certyfikatów z 2003 r.) z zakresu energetyki odnawialnej w Polsce. Oprócz zajmowania się zagadnieniami systemowymi energetyki odnawialnej (prognozy, prawo, analizy socjoekonomiczne), rozwija małoskalowe technologie energetyki odnawialnej, w tym np. kolektory słoneczne i mikrobiogazownie rolnicze oraz promuje, we współpracy z samorządami terytorialnymi (Konwent Marszałków RP, Związek Powiatów Polskich) i organizacjami pozarządowymi, mikrogenerację, energetykę prosumencką, lokalną i regionalną. Prowadzi tez działalność edukacyjną, w tym Studia Podyplomowe „Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii” we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest członkiem Komitetu Sterującego „Zaawansowane Technologie Energetyczne” w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, członkiem kapituł : „Promotor Roku Energetyki Odnawialnej” (miesięcznik Czysta Energia) i „GreenEvo” (Ministerstwo Środowiska) oraz członkiem rad programowych wydawnictw i konferencji z zakresu OZE.
Został dwukrotnie wyróżniony odznaką Ministra Środowiska „Zasłużony dla ochrony środowiska”. Jest laureatem tytułów: „Promotor energetyki odnawialnej” miesięcznika Czysta Energia oraz „Nowy Impuls2014” Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł za wkład w rozwój koncepcji prosumenckich w energetyce odnawialnej. W 2015 roku został Laureatem tytułu „Człowiek Roku Polskiej Ekologii”.
I kolejne podsumowanie Szczytu. Czytaj po kliknięciu w link lub w print screen.
https://krytykapolityczna.pl/swiat/szczyt-klimatyczny-bidena-komentarze/