Zadaję pytania do rządowi o bezpieczeństwo energetycznym Polski i Polaków a także o sprawy związane z napływem uchodźcow z Ukrainy

Podczas sesji zadawania pytań rządowi w sprawach  bieżących   zabrałam głos w sprawie bezpieczeństwa energetycznego jakie rząd ma obowiązek zapewnić Polakom w kontekście sytuacji na Ukrainie i wzrostu cen.

Z chwilą rosyjskiej agresji w Ukrainie szczególnym wyzwaniem staje się zapewnienie bezpieczeństwa w tym bezpieczeństwa energetycznego polskim rodzinom. Mając pełną świadomość, że polskie domy ale też obiekty użyteczności publicznej ogrzewane są rosyjskim węglem i rosyjskim gazem, których sprzedaż do Polski finansuje m.in. zakupy broni przeciw naszym sąsiadom, zwróciliśmy się dziś na posiedzeniu Sejmu o informacje, jakie działania podejmuje polski rząd by zapewnić niezależność zaopatrzenia w nośniki energii od dostaw reżimu Putina.
Pytaliśmy zwłaszcza czy i jak rząd zamierza przyspieszyć transformację energetyczną w kierunku rozwoju OZE, w szczególności:
odblokowania rozwoju instalacji prosumenckich i finansowania ze środków UE termomodernizacji budynków. To bowiem głęboka termomodernizacja i instalacje fotowoltaiczne skojarzone z pompami ciepła mogą najbardziej efektywnie i szybko przyczynić się do rezygnacji z importu rosyjskiego węgla i wsparte środkami publicznymi ograniczyć ubóstwo energetyczne.
rezygnacji z importu biomasy leśnej od reżimu Łukaszenki, współsprawcy inwazji na Ukrainę. Biomasa w postaci tzw drewna energetycznego spalana w polskich elektrowniach ma na celu spełnienie wymogów udziału OZE w produkcji energii elektrycznej.
Tymczasem rolę tę z powodzeniem mogłaby pełnić lądowa energetyka wiatrowa, której rozwój został zablokowany przez niesławny wymóg 10h czyli odległość, która uniemożliwia dziś posadowienie nowych siłowni wiatrowych w całym kraju. Z uwagi na to, że rząd wielokrotnie zapowiadał zniesienie tego wymogu zwracamy się z pytaniem czy i kiedy to ostatecznie nastąpi

Oto zapis mojej wypowiedzi.

 

Zadałam także pytanie dotyczące tego, jakie będzie podejście rządu do uchodźców ukraińskich, którzy zdecydują się po wojnie zostać w Polsce. Czy zadba się o zachowanie ich tożsamości narodowej i kulturowej?

Oto zapis mojego pytania.