W dniach 10 – 11 czerwca 2024 r. byłam gościem XIV Konferencji Paliwa z Odpadów, która odbywała się w Zawierciu. Zostałam zaproszona jako Przewodnicząca sejmowej podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami przez organizatora – firmę Abrys – której misją jest dostarczanie wiedzy z zakresu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska – oraz Dyrektora programowego konferencji – dr inż. Aleksandra Sobolewskiego z Instytutu Technologii Paliw i Energii.
Otwierając konferencję dr Sobolewski wskazał, iż rynek RDF (Refuse Derived Fuel) jest w Polsce wyraźnie niezbilansowany. Paliwa alternatywne RDF to paliwa produkowane z odpadów, które zostały odpowiednio wyselekcjonowane i przetworzone. Proces ten polega na mechanicznym rozdrobnieniu odpadów do odpowiedniej frakcji (granulacji), co pozwala na uzyskanie paliwa o wysokiej wartości energetycznej. RDF jest Paliwem Alternatywnym, które zyskuje na popularności ze względu na swoje korzyści środowiskowe i ekonomiczne. Jest to produkt, który może być wykorzystany w różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle cementowym i energetycznym.
Rocznie przybywa 1,5-3 mln ton RDF, a z rejestrów ginie kilka mln ton odpadów. Zmagazynowanych mamy natomiast 30 mln ton o właściwościach palnych. Brakuje instalacji termicznego przekształcania odpadów. – Mamy problem do rozwiązania w 5 lat, a nie 40. Tendencja wzrostu jakości życia generuje większe ilości odpadów, a wszystko wskazuje na to, że co najmniej jeszcze kilka lat będziemy mieli nadwyżkę RDF – stwierdził Aleksander Sobolewski. Gdy powstaną nowe instalacje, wejdziemy w układ zbilansowania i większej ilości mocy odbioru odpadów niż będziemy wytwarzać. Koncepcja jest słuszna, ale jak to zwykle bywa, rozbieżne są interesy stron.
W swoim wystąpieniu mówiłam m.in.o wyzwaniach, przed którymi stoją parlamentarzyści. – Odpowiadamy za regulacje na poziomie ustawowym. Propozycje zmian powinny pochodzić od branży, której one mają dotyczyć. Najlepiej, by ten przekaz umożliwiał politykom odczytanie rzeczywistości i identyfikację problemów – mówiła posłanka. – Istotą polityki jest przygotowanie rozwiązań prawnych, czyli narzędzi, które zaspokajać będą istotne potrzeby. Parlamentarzyści, jako przedstawiciele interesariuszy, czyli obywateli, powinni stać na straży tych potrzeb oraz ich interesów.
Wskazałam również, że w mojej ocenie w samorządach jest więcej logiki i ekonomii społecznej, natomiast rozwiązania systemowe są najmniej bolesne dla mieszkańców. – Trzeba sensownie wyliczyć i zoptymalizować jakich i ile instalacji potrzebujemy. Fachowcy mają to zrobić pod kątem technologicznym. Wyzwaniem jest wyczyszczenie prawa i przeprowadzenie profesjonalnych konsultacji społecznych. Procedury należy ucywilizować i sprowadzić do rzeczywistej debaty kontakt z obywatelami.
Zapraszam do zapoznania się z publikacją w portalu komunalnym gdzie znajdziecie więcej interesującego materiału dotyczącego konferencji:
zdjęcia: portalkounalny.pl
Tu relacja z konferencji: https://paliwazodpadow.abrys.pl/