O wodzie, suszy i polityce wsparcia gospodarki wodnej podczas Wodnego Okrągłego Stołu.

Na zaproszenie organizatorów Kongresu WODA – MIASTO – JAKOŚĆ ŻYCIA 2021 oraz  Open Eyes Economy on Tour wzięłam udział w  wydarzeniu Wodny Okrągły Stół  – „Gospodarowanie wodą – wyzwania dla Polski”, który odbył się 8 września  w Concordia Design Wrocław .

kongres_miasto-woda-jakosc_zycia

W wydarzeniu  transmitowanym na żywo na  platformie Live OEES  wzęli  udział eksperci w zakresie gospodarki wodnej, naukowcy i praktycy oraz politycy. Wśród specjalistów biorących udział w dyskusji  znalazły się m.in. osoby, które w ubiegłym roku przygotowywały Raport oraz Alerty Wodne – dokumenty przedstawiające wnikliwą analizę problemów wodnych w Polsce – które powstały z inicjatywy think tanku Open Eyes Economy. (Dokumenty te są dostępne na stronie  https://oees.pl/dobrzewiedziec/  Debata została podzielona na trzy główne sesje dotyczące walki z zagrożeniem suszami i powodziami oraz problematyki gospodarowania zasobami wodnymi w miastach i wsiach. W trzeciej części zostały przybliżone programy i polityka wsparcia dla polskich samorządów. Zostałam zaproszona do tego ostatniego panelu po nazwą „Polityka wodna w Polsce”, którego moderatorem był prof.dr hab. inż. Janusz Zaleski – Wiceprzewodniczący Rady Programowej Kongresu WODA – MIASTO – JAKOŚĆ ŻYCIA 2021 .   Moje wystąpienie poniżej:

 

W wypowiedzi uzupełniającej odniosłam się do twierdzenia, że z pieniędzy z ETS można by finansować zadania gospodarki wodnej. Oto moja wypowiedź.

 

III edycja Międzynarodowego Kongresu „Miasto – Woda – Jakość Życia 2021” odbyła się  w dniach 25 – 26 października w formie hybrydowej – stacjonarnie na Stadionie Wrocław oraz online.

Ideą Kongresu jest zwrócenie uwagi na rolę wody w miastach. Odpowiednie relacje między środowiskiem wodnym a środowiskiem miejskim są bowiem niezbędne do prawidłowego funkcjonowania miast. Pobór, produkcja i dostarczanie wody do picia są kluczowymi aspektami zapewniającymi jakość życia mieszkańcom i mieszkankom.

Premiera publikacji „Gospodarowanie wodą – wyzwanie dla Polski”,  to jest dokumentu programowego Wodnego Okrągłego Stołu, w którym uczestniczyłam i o którym piszę powyżej miała miejsce   25 października w czasie Kongresu „Miasto – Woda – Jakość życia 2021” podczas sesji plenerowej. Oto do pobrania pełny tekst dokumentu po kliknięciu w link lub w print screen.

Gospodarowanie-Woda_dokument finalny

gospodarowaniewoda.indd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Opublikowano

w

, ,

przez