O nieprawidłowościach w Krajowym Planie Odbudowy

Zabrałam głos w ramach tzw. Informacji bieżącej , podczas której przedstawiciele rządu udzielają odpowiedzi na wcześniej przygotowane przez posłów Pytania dotyczyły Krajowego Planu Odbudowy. Krajowy Plan Odbudowy  to około 260 mld złotych  środków unijnych, które mają pomóc Polsce wyjść z kryzysu wywołanego pandemią. Rząd opublikował już projekt KPO. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia. Opozycja ma swoje wątpliwości. Politycy  wprost sugerują, że nie zgodzą się to, by środki unijne były wydawane bez transparentnych reguł. Liczne zastrzeżenia mają też samorządowcy.

Oto moje wątpliwości także w zapisie video

PiS nie ukrywa że unijne pieniądze w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększenia Odporności traktuje jak fundusz wyborczy. Prostszy, niż konstrukcja cepa!

Pod płaszczykiem unijnej formy mamy skok na kasę oparty o dwa filary:
Pierwszy to możliwość refundacji już poniesionych wydatków z budżetu! Tu mamy np. całe zakupy szczepionek, program czyste powietrze i… tarcza finansowa.
Drugi filar można zatytułować „co już obiecaliśmy i co możemy rozdać swoim” na wzór funduszu inwestycji lokalnych!
Tyle, że z powodu bezprawia takiej konstrukcji KPO skończyć się to może utratą tych pieniędzy tak potrzebnych na rzeczywistą pomoc dla Polek i Polaków.

 


Opublikowano

w

,

przez