Inicjatywa #NieOddamyWamKultury to obywatelski protest ludzi kultury przeciwko zawłaszczaniu jej przez polityków i politycznej cenzurze. Biorą w nim udział m.in. Danuta Stenka, Katarzyna Herman, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn czy Zbigniew Zamachowski.
Popieram ten protest. Pełniąc funkcje Członka Zarządu Województwa Śląskiego odpowiadałam za tzw. kulturę. Bliskie mi są problemy ludzi sztuki i instytucji kultury. Jestem więc razem artystami duchem, jutro, 8 października 2016 r., o godz. 15.00, kiedy uczestnicy zbiorą się przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki, na płycie głównej warszawskiego placu Defilad, gdzie odbywa się festiwal „Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty”. Jego tematem jest społeczny wymiar sztuki oraz potencjał prowokowania zmian poprzez działania artystyczne. Równocześnie w Pałacu Kultury i Nauki trwa Kongres Kultury. „Chcemy zaprosić wszystkich was do udziału w manifestacji, w której wyrazimy sprzeciw wobec ostatnich prób wpływania na twórców i instytucje kultury poprzez zmiany kadrowe, naciski polityczne czy cenzurowanie sztuki” – tłumaczą organizatorzy.
W trwającym niemal 2 minuty nagraniu wideo, promującym to wydarzenie, pojawili się m.in. Jan Peszek, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Wojciech Malajkat, Agnieszka Przepiórska, Jerzy Radziwiłowicz, Piotr Rogucki, Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Herman czy Dawid Ogrodnik. Recytowany przez nich tekst – „Smutne miasteczko” – to piosenka autorstwa Wojciecha Młynarskiego. Tym fragmentem artyści kończą swój filmik:
„Chcemy pokazać, że nas – ludzi kultury i polityków zawsze powinna oddzielać podwójna ciągła linia. Każda ingerencja polityków w kulturę jest zła i szkodliwa. Kultura i sztuka zawsze były podstawową przestrzenią diagnozowania problemów społecznych. Tylko w wolnej, twórczej kulturze pojawiają się pierwsze intuicje innego świata i wizje naprawy świata zastanego. Tylko w otwartym i aktywnym społeczeństwie obywatelskim może dokonać się zmiana” – apelują organizatorzy, czyli Kongres Kultury, Zgromadzenia. Festiwal Wspólnoty, Protestujący zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu i OZZ Inicjatywa Pracownicza.
Kongres Kultury 2016
Jaka kultura jest nam teraz potrzebna, co trzeba naprawić, jak uchronić autonomię kultury i zapewnić twórczą wolność artystom – to tematy, o których będą dyskutować uczestnicy Kongresu Kultury. Kongres rusza dzisiaj i potrwa do niedzieli.
Kongres Kultury 2016 zwołali artyści, twórcy, kuratorzy, producenci i animatorzy kultury, wydawcy, dziennikarze, edukatorzy, naukowcy, działacze społeczni i uczestnicy kultury. Będzie to czwarty kongres w najnowszej historii Polski – pierwszy odbył się w 1981 roku, brutalnie przerwany wprowadzeniem stanu wojennego, drugi u progu nowego milenium, w grudniu 2000 roku, trzeci, będący próbą podsumowania dwudziestu lat polskiej wolności i próbą wytyczenia miejsca kultury w życiu publicznym w dzisiejszej Polsce, miał miejsce w 2009 roku.
Tematy kongresu zostały następnie zebrane w 42 grupy robocze, tzw. stoliki i zebrane w kilka bloków. Eksperci będą rozmawiać o edukacji; Europie, migracjach, wielokulturowości; kulturze dzieci i młodzieży; kulturze i demokracji; odbiorcach, uczestnikach, użytkownikach; organizacji, samoorganizacji, instytucjonalizacji; politykach kulturalnych oraz twórcach.
Prócz „stolików” w ramach kongresu będą się odbywać sesje plenarne. W pierwszej, otwierającej kongres sesji: „Jak jest. Mapa kultury w Polsce” – wezmą udział paneliści: Artur Celiński, Marek Krajewski, Joanna Orlik, Bogna Świątkowska, dr hab. Iwona Kurz oraz moderator Edwin Bendyk. Ich spotkanie będzie poświęcone zdiagnozowaniu tego, „jak jest w kulturze” oraz przedstawieniu stanu badań zespołu badaczy z całego kraju, którzy w ostatnich latach analizowali polską kulturę. W piątek odbędzie się także sesja „Jak było. Jak jest. Jak być powinno Pakt dla Kultury i Obywatelski Pakt dla Mediów Publicznych”. Poprowadzą ją Beata Chmiel i Jacek Żakowski.
Źródło:
onet.pl