Instytut Obywatelski zaprasza

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z nowymi materiałami na stronie Instytutu Obywatelskiego . Materiały inne dostępne na mojej stronie w zakładce:

https://gabrielalenartowicz.pl/strefa-obywatelska/

1.     Instytut Idei nr 13, jesień 2021 r.

Dlaczego z takim trudem przychodzi nam choćby wyobrażenie sobie innego społeczeństwa? Dlaczego zwalczamy każdą myśl, która podpowiadałaby nam korzystniejszą organizację naszego życia? Czy jesteśmy skazani na dysfunkcyjny centralizm, który przekształca państwo – dobro wspólne wszystkich obywateli – w prywatny folwark? Zasady, które tu opisałem, nie są przecież nowe. Ale konsekwentnie realizowane są przepisem na budowę nie tylko życzliwego państwa – usamorządowionego i otwartego na obywatelski potencjał – ale także wielkiego społeczeństwa, które za dobrą monetę bierze partycypację i deliberatywne metody podejmowania decyzji.

Życzliwe państwo to nowy sposób reformowania i zarządzania państwem, gdzie zwycięzca wyborów nie bierze wszystkiego, by kolonizować państwo. Nie bierze nie dlatego, że nie chce (pokusa jest wielka), ale dlatego, że w ramach decentralizacji po prostu już nie może, gdyż nie ma do tego narzędzi. W tak rozumianym społeczeństwie ceni się indywidualną wolność każdego z nas. Liczy się nie to, kim jesteś, ale kim chcesz się stać. W wielkim społeczeństwie nikt nie może czuć się wykluczony, bo każdy jest wyjątkowy i potrzebny. Nieważne, czy mieszkasz na wsi, czy w mieście, czy skończyłeś prestiżowy uniwersytet, czy lokalną zawodówkę. Życzliwe państwo stworzy ci warunki, byś mógł realizować swoje marzenia i aspiracje.

Tyle państwa, ile to konieczne; tyle społeczeństwa, ile to możliwe. Przepis na życzliwą Polskę. O tym jest nowy numer „Instytutu Idei”, który oddajemy w Państwa ręce.

https://instytutobywatelski.pl/instytut-idei/313-instytut-idei-nr-13-jesien-2021-r

2.     Ustrojowy demontaż oświaty w służbie idei autorytaryzmu

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaplanowało zmiany w systemie oświaty. Jeśli zostaną zrealizowane, będą już nie tylko kolejną deformą edukacji, lecz ustrojowym demontażem oświaty w Polsce. Jeszcze nikt w trzydziestoletniej historii wolnej Polski nie zaproponował tak złego prawa.

czarnek szkoła

Naiwnością byłoby sądzić, że lex Czarnek wynika ze złego przygotowania, niekompetencji, niewłaściwej oceny rzeczywistości, w której żyjemy, czy nietrafionych prognoz co do rozwoju społecznego, politycznego i gospodarczego. Ministerstwo konsekwentnie realizuje plan całkowitego przejęcia władzy nad umysłami przyszłych pokoleń. Chce wychowywać i kształtować oddanych wyborców, hołdujących autorytarnej władzy. Mamy do czynienia nie ze słabo przygotowanymi do swojej pracy urzędnikami, lecz z wiernymi wyznawcami idei i wartości serwowanych nam przez Prawo i Sprawiedliwość.

https://instytutobywatelski.pl/opinie/321-ustrojowy-demontaz-oswiaty-w-sluzbie-idei-autorytaryzmu

3.     Klimat – energetyka – zmiana

Uprawnienia do emisji CO2 dynamicznie drożeją. Tylko od początku tego roku ich cena wzrosła o 57 procent. Tymczasem emisyjność polskiego systemu energetycznego należy do najwyższych w Europie. Każda megawatogodzina oznacza dwukrotnie więcej CO2 wypuszczonego do atmosfery niż w systemie niemieckim i dwudziestokrotnie więcej niż w systemie francuskim. To nie przypadek.

Klimat_-_energetyka_-_zmianaz27177131IH,Elektrownia-Belchatow

Z wyjątkiem niewielkiej Estonii, która energię pozyskuje ze spalania łupków bitumicznych, Polska ma „najbrudniejszą” energetykę, czyli wciąż opartą na węglu. Rząd Mateusza Morawieckiego mami górników i oszukuje Polaków, twierdząc, że stan taki jest do utrzymania. Nie jest. Zmianę wymuszą twarde regulacje i jeszcze twardsze prawa ekonomii.

https://instytutobywatelski.pl/analizy/312-klimat-energetyka-zmiana

4.     Co dwie głowy, to nie jedna – od partycypacji do deliberacji

Uczestnictwo mieszkańców w decydowaniu o losie wspólnot lokalnych, w których żyją, jest esencją demokracji. Powinno być traktowane jak wartość, a nie tylko wymagany prawem element tworzenia lokalnego prawa. Konsultacje społeczne, ciała dialogu czy budżety obywatelskie to dopiero początek angażowania mieszkańców w społeczeństwo obywatelskie. Budujmy demokrację deliberatywną.

https://instytutobywatelski.pl/analizy/322-co-dwie-glowy-to-nie-jedna-od-partycypacji-do-deliberacji

5.     Fakty i liczby: czy da się skutecznie walczyć z fejkami? – Podcast

Jak skutecznie walczyć z dezinformacją. Naszymi sojusznikami w starciu z fejkami są: fakty, liczby i dane. O tym rozmawiają Jarosław Makowski i jego goście: Anna Mierzyńska i Alicja Defratyka.

fakty_i_liczby_1200_x_800_px

https://instytutobywatelski.pl/podcasty/323-fakty-i-liczby-czy-da-sie-skutecznie-walczyc-z-fejkami

6.     Gdy zwycięzca nie bierze wszystkiego

Z prof. Anną Wojciuk i prof. Maciejem Kisilowskim, założycielami Inkubatora Umowy Społecznej, rozmawia Jarosław Makowski

https://instytutobywatelski.pl/opinie/320-gdy-zwyciezca-nie-bierze-wszystkiego

7.     Zapełnić pustkę w życiu i portfelu

Rząd oszukuje emerytów na wielu polach. Zaproponował i wypłacił w trakcie kampanii wyborczej trzynastki, ale już nazwa wprowadza w błąd. Przecież każdy dostał kwotę najniższej emerytury, a nie konkretnie swojej. Już na tym poziomie mamy do czynienia z przekłamaniem.

6077001e308ac_o_full

Ta wypłata nie powiększa podstawy do liczenia waloryzacji emerytury. Dochodzimy do naprawdę kluczowego problemu. Gdy wraz z posłankami KO spotykałyśmy się w ramach programu „Polska Seniora” z emerytami i emerytkami w całej Polsce, często słyszałyśmy, jak ciężko żyć samemu po śmierci współmałżonka, także w wymiarze ekonomicznym. Przecież czynsz się nie zmniejszył, rachunki za prąd czy gaz również pozostają na niemal takim samym poziomie. Wciąż trzeba spłacać wspólnie zaciągnięte pożyczki. Wiele osób po śmierci bliskiego wpada w poważne problemy finansowe. Mamy podwójny dramat: samotność połączoną z pytaniem „jak ja sobie teraz poradzę?”.

https://instytutobywatelski.pl/opinie/318-zapelnic-pustke-w-zyciu-i-portfelu

8.     Suwerenność i duma

Przejawem suwerenności państwa nie jest samoizolacja. Zaś narodowa duma nie polega na tym, że zrywasz relacje z naturalnymi sojusznikami

https://instytutobywatelski.pl/opinie/317-suwerennosc-i-duma

 


Opublikowano

w

przez