ESG – nowe zobowiązania dla firm w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju – konferencja w Raciborzu

17 czerwca br. w Raciborzu odbyła się pod moim patronatem konferencja „ESG – transformacja czy katastrofa? Przedsiębiorczość w czasach ESG i zrównoważonego rozwoju” dotycząca wdrażania unijnych regulacji ESG przez polskie przedsiębiorstwa. Konferencja była platformą do omówienia wpływu tych regulacji na działalność firm z sektora MŚP w Polsce. Poruszano kluczowe kwestie związane z efektywnym zarządzaniem czynnikami ESG . O tym mówiłam w panelu dyskusyjnym.

Czym jest ESG?

ESG to standardy prowadzenia odpowiedzialnego biznesu oparte na trzech aspektach: 
E
 – Environment – aspekt środowiskowy, 
S
 – Social – aspekt społeczny oraz 
G
 – Governance – ład korporacyjny
). 

ESG to czynniki niefinansowe stanowiące główne kryteria zrównoważanego rozwoju przedsiębiorstw.

W niedługim czasie wszystkie firmy niezależnie od ilości pracowników, sektora i branży, w których działają będą musiały wdrożyć działania nakierowane na zrównoważony rozwój, odpowiedzialne prowadzenie biznesu oraz zachowanie należytej staranności w łańcuchach dostaw. Dotyczyć to będzie uczestników rynku zamówień publicznych, jak i całego sektora MŚP.

Obszary ESG, na które przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę

E – ESG w kwestiach środowiskowych uwzględnia przede wszystkim to czy przedsiębiorca przestrzega przepisów i regulacji środowiskowych, posiada wymagane decyzje i pozwolenia, czy wykorzystuje w swojej działalności energię z odnawialnych źródeł energii oraz to jaki wpływ jego działalność ma na środowisko naturalne (emisja CO2, ślad węglowy, strategie dekarbonizacyjne, zużycie wody, gospodarowanie odpadami).

S – Aspekt społeczny ESG uwzględnia kwestie związane z zatrudnieniem, zapewnieniem godziwego wynagrodzenia, równości płac, przeciwdziałaniem dyskryminacji i mobbingowi, przestrzeganiem zasad BHP, wdrożeniem odpowiednich procedur, kontroli zgodności i szkoleń.

G – Aspekt korporacyjny ESG to analiza praktyk i procesów zarządzania firmą, w tym zarządzania ryzkiem, jak również przejrzystość działania zapobiegająca konfliktom interesów, nieuczciwym praktykom czy sytuacjom korupcyjnym.

Konsekwencje braku zgodności z ESG

Brak zgodności działalności firmy z ESG może wpływać na negatywną ocenę ze strony inwestorów, trudnościami w pozyskaniu kapitału, nowych partnerów biznesowych czy klientów, a nawet skutkować zerwaniem współpracy z parterami biznesowymi. Firmy współpracujące w ramach łańcucha dostaw będą musiały gromadzić i przekazywać dane niezbędne do raportowania o czynnikach ESG oraz przygotować się do wdrożenia wypracowanych procedur zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorcy, niezależnie od tego w jakiej działają branży i ilu pracowników zatrudniają już teraz powinni przygotować się na nadchodzące zmiany i tworzyć świadomość społeczną i środowiskową w swoich firmach.

W dokonaniu oceny czy firma spełnia standardy ESG najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie badania due diligence w obszarach ESG z pomocą specjalistów. Odpowiednia strategia ESG w firmie to klucz do sukcesu każdej firmy oraz czynnik zwiększający przewagę konkurencyjną.

Wydarzenie zgromadziło przedsiębiorców, polityków, samorządowców oraz przedstawicieli świata nauki, którzy debatowali nad wpływem regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju na biznes i społeczeństwo, wykorzystaniem komunikacji do budowania strategii opartych na społecznej odpowiedzialności biznesu oraz sposobami sprostania wyzwaniom i wykorzystania ich do budowania przewagi rynkowej.

Uczestnicy mieli okazję wymieniać się doświadczeniami i spostrzeżeniami w tej dziedzinie. Organizatorkami Konferencji były Joanna Kruszewska, właścicielka firmy szkoleniowej G2K i wiceprezeska Fundacji Zrównoważonego Rozwoju oraz Aleksandra Dik, prezeska zarządu Instytutu Wspierania Biznesu i właścicielka agencji PR Adventure Media. Współorganizatorami wydarzenia były Miasto Racibórz oraz Powiat Raciborski.

Uczestnicy konferencji podpisali list intencyjny, w sprawie powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Komunikacji i Współpracy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na niepokoje przedsiębiorców związane z brakiem jasności regulacyjnej, kosztami wdrażania standardów ESG oraz ryzykiem operacyjnym i finansowym.

Jako patronka przedsięwzięcia podjęłam inicjatywę powołanie tego zespołu, który miałby na celu podnoszenie świadomości wśród przedsiębiorców w zakresie czynników ESG oraz zrównoważonego rozwoju, ułatwienie dostępu do merytorycznych informacji z różnych obszarów, a tym samym wspieranie rozwoju gospodarczego i między-sektorowego dialogu. Pomysłodawczynią listu i jego autorką była Aleksandra Dik, współorganizatorka konferencji

Wsparcie takich inicjatyw, jak konferencja poświęcona czynnikom ESG, to ważny aspekt działań prowadzonych przez powiat. Prelekcje i debaty skutecznie pokazały, że temat zrównoważonego rozwoju jest obecny i należy mu się bacznie przyglądać.

Zdjęcia pochodzą z portalu nowiny.pl autorstwo: Adventure Media

Więcej tutaj: https://www.nowiny.pl/galeria/36281-transformacja-czy-katastrofa-przedsiebiorczosc-w-czasach-esg-i-zrownowazonego-rozwoju-zamek-piastowski-w-raciborzu-17-czerwca-2024-r/foto-1529380.htm

O wydarzeniu donosiły także inne media. Poniżej obrazka linki.

Tutaj: https://ezory.pl/wiadomosci/231637-biznes-w-czasach-esg-relacja-z-konferencji-w-raciborzu.html

Ponadto:

https://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/54-telegraf/111051-biznes-w-czasach-esg-wyzwania-i-szanse

https://jastrzebieonline.pl/wiadomosci/231637-biznes-w-czasach-esg-relacja-z-konferencji-w-raciborzu.html

https://centrumpr.pl/artykul/biznes-w-czasach-esg-wyzwania-i-szanse,171968.html


Opublikowano

w

,

przez