Założenia do programu Koalicji Obywatelskiej – „Szóstka Schetyny”

Zapraszam do zapoznania się z głównymi założeniami planu uzdrowienia Polski nazwanego #Szóstką Schetyny, a zaprezentowanego przez Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej, odbywającego się 12 i 13 lipca w Warszawie. Kliknięcie w link uruchamia fragmenty filmowe wystąpienia dotyczące poszczególnych punktów tego programu. https://platforma.org/aktualnosci/szostkaschetyny#0 

1. Wolność i demokracja

Screenshot_2019-07-20 PlatformaObywatelska on TwitterAkt Odnowy Demokracji – jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co niepraworządne. Prawo musi być jasne, równe dla wszystkich oraz musi gwarantować niezależność sądów i bezpieczeństwo wszystkich obywateli.

– Wprowadzimy obligatoryjne referenda po zebraniu miliona podpisów, głosowanie przez internet oraz jawność decyzji kadrowych i finansowych państwa. Chcemy, żeby dialog trwał stale, a wpływ ludzi na władzę nie ustawał.

– Doprowadzimy do sytuacji, w której prawa kobiet staną się oczywistością. Poza tym wprowadzimy związki partnerskie tak, by każdy mógł mieć dostęp do informacji o najbliższej mu osobie – dowiedzieć się w szpitalu o jej stanie zdrowia i móc po niej dziedziczyć.

2. Wyższe płace 

Screenshot_2019-07-20 PlatformaObywatelska on Twitter(1)– Chcemy, by państwo wreszcie zaczęło szanować człowieka, który pracuje. Dlatego, podwyższymy pensje ludzi aktywnych zawodowo poprzez: niższy PIT i ZUS dla wszystkich pracujących oraz wsparcie dla zarabiających minimalną pensję w postaci premii miesięcznej w wysokości 600zł. Poza tym, zainwestujemy w młodych ludzi –  przygotujemy specjalny pakiet startowy wspierający rozpoczęcie przez nich aktywności zawodowej. Wyrównamy też płace kobiet i mężczyzn za tę samą pracę.

– Wzrost pensji Polaków będzie naszym oczkiem w głowie. Będziemy na to wpływać też w bardziej pośredni sposób, choćby przez likwidację barier w gospodarce.

Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę. Stworzymy ramy, w których i pracodawca, i pracownik będą zadowoleni.

3. Europejska Ochrona Zdrowia 

Screenshot_2019-07-20 PlatformaObywatelska on Twitter(2)– Uzdrowimy służbę zdrowia – sprawimy, że będzie ona bardziej dostępna dla obywateli. Doprowadzimy do sytuacji, w której termin oczekiwania do specjalisty będzie nie dłuższy niż 21 dni. Poza tym naprawimy SOR-y, tak by oczekiwanie na przyjęcie nie było dłuższe niż 60 minut – po godzinie każdy pacjent musi być już po badaniach, diagnozie i decyzji lekarskiej.

– Wprowadzimy program do walki z rakiem według europejskich standardów. Zakładamy, że w ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy zachodniej.

– Wczesna diagnoza decyduje o powodzeniu leczenia – dlatego wprowadzimy pełen bilans zdrowotny obejmujący wszystkie konieczne badania dla każdego kto przekroczy 50 lat. Takie badania będą powtarzane co pięć lat.

– Zaopiekujemy się Polkami – zapewnimy pełną dostępność do badań prenatalnych, opieki okołoporodowej na najwyższym europejskim poziomie oraz bezwarunkową możliwość znieczulenia przy porodzie.

– Przywrócimy i rozszerzymy program in vitro oraz wprowadzimy powszechny i pełny kalendarz szczepień. Nie może być tak, że dzieci, których rodziców na to stać szczepione są na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre.

Wprowadzimy pakiet dla osób z niepełnosprawnościami, czyli między innymi turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku i darmowe leki i wyroby medyczne. Zadbamy też o realizację postulatów opiekunów osób niepełnosprawnych.

4. Program dla Seniorów 

Screenshot_2019-07-20 PlatformaObywatelska on Twitter(3)– Wprowadzimy 13 emeryturę na stałe. Poza tym, będziemy budować centra rehabilitacji, domy dziennego pobytu i domy opieki.

– Chcemy jak najbardziej i jak najdłużej pomagać ludziom starszym w codziennym życiu tam, gdzie mieszkają. Dlatego w całej Polsce dostępny będzie program dla seniora, który w Poznaniu wprowadził prezydent Jacek Jaśkowiak. Pomożemy w ten sposób seniorom w codziennych sprawach, zapewniając darmową pomoc przy drobnych domowych naprawach, darmową taksówkę do przychodni, mycie okien czy zabiegi kosmetyczne.

 

 

5. Przyjazna szkoła

Screenshot_2019-07-20 PlatformaObywatelska on Twitter(4)Uzdrowimy oświatę sprzątając i uspokajając sytuację po poprzednikach. Damy nauczycielom obiecane podwyżki 1000 zł i więcej autonomii. Poza tym, wyrównamy szanse młodzieży wiejskiej z miejską, pozwalając samorządowcom elastycznie kształtować sieć szkół, tak, by mogły powstać kameralne placówki na wsi z klasami 1-3 i dobrze wyposażone zbiorcze szkoły w większych miejscowościach.

 

 

 

 

 

 

6. Czyste powietrze i woda

Screenshot_2019-07-20 PlatformaObywatelska on Twitter(5)– W ciągu ośmiu lat zredukujemy zanieczyszczenie powietrza w Polsce do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia. Służyć temu będzie nie tylko wymiana pieców z dopłatą, którą już zapowiadaliśmy, ale też nowe podejście do energetyki. Zobowiązujemy się, że do 2030 r. roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. – w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. – w energetyce.

– Wydamy absolutny zakaz sprowadzania śmieci do Polski oraz ograniczymy zużycie plastiku

– Wdrożymy program małej i średniej retencji rzek na terenach wiejskich i leśnych, zwiększając przy okazji walory turystyczne tych gmin. Wprowadzimy program „dzika rzeka”, który uratuje i zwróci naturze najcenniejsze polskie rzeki i rzeczki. Zatrzymaniu wody służy też zalesianie.

– Razem z samorządowcami rozpoczniemy projekt Zielona Polska. Drzewa pojawią się na nieużytkach rolnych, ale też w miastach i mniejszych miejscowościach.

 

Poniżej odpowiedź jak sfinansujemy te założenia programowe. Kilknij w link Szóstka Schetyny – finansowanie   lub w obrazek

Szóstka Schetyny - finansowanie -11


Opublikowano

w

przez