Jak powinien wyglądać model rozwiązywania kwestii klimatycznej, środowiskowej i społecznej w dyspucie politycznej – Debata online o politycznych aspektach zielonej transformacji

Fundacja Batorego ForumIdei zaprosiła mnie do uczestnictwa w debacie online  „Czy możliwa jest eko-Rzeczpospolita? Polityka zielonej transformacji”. Debatę prowadził Edwin Bendyk (prezes  Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego). Oprócz mnie w debacie udział wzięli:

  • Jerzy Buzek (europoseł, Europejska Partia Ludowa, b. premier Polski)
  • Jadwiga Emilewicz (posłanka na Sejm RP, klub parlamentarny PiS)
  • Hanna Gill-Piątek (posłanka na Sejm RP, Polska 2050)
  • Andrzej Grzyb (poseł na Sejm RP, PSL)
  • Katarzyna Lubnauer (posłanka na Sejm RP, Nowoczesna)
  • Anita Sowińska (posłanka na Sejm RP, Nowa Lewica)
  • Małgorzata Tracz (posłanka na Sejm RP, Partia Zieloni)

Zielona transformacja jest koniecznością, ale nie wystarczy technokratyczny plan przebudowy i dobra komunikacja, żeby zmiany potoczyły się same. Widzimy już teraz spór pomiędzy aktywistami organizacji ekologicznych, dla których Europejski Zielony Ład jest zbyt mało ambitny a siłami populistycznymi, które przedstawiają się jako obrońcy „zwykłych ludzi” i straszą „ekofanatyzmem”. Zaczynamy również doświadczać kosztów społecznych i gospodarczych zielonej transformacji.

W tej sytuacji olbrzymim wyzwaniem, przede wszystkim dla odpowiedzialnych sił politycznych, będzie pogodzenie tak głębokich przemian z zasadami demokracji i sprawiedliwości społecznej. Jak stworzyć ramy dla politycznej artykulacji nieuniknionych konfliktów, których źródłem będzie zielona transformacja? Jak duże jest ryzyko, że wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu i inne reformy prośrodowiskowe staną się kolejną osią politycznej polaryzacji? I czy w ramach tej polaryzacji Zielony Ład stanie się kolejnym punktem zapalnym w debacie o obecności Polski w Unii Europejskiej? Czy możliwe jest, by kwestie środowiskowe i klimatyczne – zamiast dzielić – łączyły ponad podziałami w ramach eko-Rzeczpospolitej?

Tutaj zapraszam do obejrzenia moich wypowiedzi w debacie, a pod skanem eseju – relacja z całości debaty – polecam!

 

 

W lipcu Fundacja Batorego przedstawiła propozycję demokratycznego ekorepublikanizmu jako politycznego modelu rozwiązywania kwestii klimatycznej i ekologicznej oraz nowej kwestii socjalnej publikując  zbiór polemicznych komentarzy analityczek i analityków młodego i średniego pokolenia do tego pomysłu .Na zbiór składają się reakcje autorek i autorów reprezentujących różne opcje ideowe na esej Edwina Bendyka W stronę eko-Rzeczpospolitej. Zielona transformacja i przyszłość demokracji.

 eko-rzeczpospolita


Opublikowano

w

,

przez