Zaczynamy rok szkolny. Życzę wszystkim Uczniom, Ich Nauczycielom, także Pracownikom Oświaty – bezpiecznego powrotu do normalnej szkoły! Z nadzieją, że jednak możliwa będzie edukacja w świecie rzeczywistym a nie wyłącznie wirtualnym.

Dziś byłam w szkole podstawowej Raciborzu, w dzielnicy Brzezie na uroczystościach miejskich na zaproszenie Dariusza Polowego Prezydenta Raciborza  i na zaproszenie Starosty Grzegorza Swobody, w moim liceum im J.Kasprowicza, gospodarza otwierającego szkolny rok w placówkach Powiatu Raciborskiego

To szczególny czas, szczególny moment – mówiłam – gdy w sposób szczególny widzimy, jak ważne są osobiste, społeczne relacje. Wiedzę zdobywać można zdalnie ale mądrości nie sposób. Rywalizacji można uczyć się na grach komputerowych, współpracy tylko z żywymi ludźmi. A ta wymaga prawdziwych, wzajemnych relacji, poznawania i …. doceniania bogactwa różnic, współpracy i przewodnictwa mistrz – uczeń. Współczesna szkoła w świecie powodzi bitów musi uczyć odróżniania prawdy od fałsz, faktów  od  fejków i dobra od zła. I to jej najważniejsza misja. Wspominając swoją edukację sprzed rewolucji Solidarności ostrzegałam przed ideologiczną  indoktrynacją serwowaną przez władzę i że mądrzy nauczyciele mogą przed nią uchronić.

Do tych zaś, którzy uczestniczą w szkolnej katechecie zwróciłam się, by pamiętać, że nasza religia jest religią miłości a nie nienawiści, wspólnoty a nie podziałów, dobrej a nie złej nowiny. Warto o tym mówić, gdy próbuje się brak człowieczeństwa usprawiedliwiać pragmatyzmem i bezpieczeństwem.

I nie pozwólcie sobie wmówić – zwróciłam się do młodych – że polityka jest sprzeczna z etyką. To nieprawda. Ale o tym jak będzie w praktyce, Wy zdecydujecie. Przez swoje mądre wybory w życiu, do których poprowadzą Was mądrzy nauczyciele.

 Oto fotorelacja (część zdjęć pochodzi z portalu nowiny.pl) z obu uroczystości:

1630495052foto107

SP 3 Racibórz inauguracja 3  SP 3 Racibórz inauguracja 2 kopia

SP 3 Racibórz inauguracja 1 kopia

WhatsApp Image 2021-09-01 at 13.46.08

WhatsApp Image 2021-09-01 at 13.42.54 kopia

WhatsApp Image 2021-09-01 at 13.41.59 (1) kopia