W kontekście konferencji prasowej Gabinetu Cieni PO, gdzie zwracaliśmy uwagę na groźne dla systemu ochrony środowiska działania Ministra zamieszczam materiały audycji „Czarno na białym”, które nadała TVN24 dokumentujące omawiane przez nas zjawiska.

Rok rządów Jana Szyszki w ministerstwie środowiska to rok konsekwentnego rozmontowywania systemu ochrony przyrody w Polsce. Czasami aż trudno uwierzyć, że przez rok da się zniszczyć tak dużo w systemie budowanym od wielu lat.

Minister Szyszko przez cały okres swojego urzędowania udowodnił, że nie licząc się ze zdaniem naukowców i opinią publiczną zrobi wszystko, by umicestwić działające instytucje, otoczyć się ludźmi, którzy go popierają i działać na rzecz wąskich lobby, a nie przyrody i całego społeczeństwa. Jego działania to mieszanka podlizywnia się tym lobby, spłacanie długów  wyborczych i bezwzględna dbałość o interesy prywatne.

Oto grzechy Ministra w świetle materiałów TVN24.

GRZECH PIERWSZY

fundusze-do-wiecia

Wojna o Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska – rząd chce przejąć kontrolę nad grubymi miliardami, które teraz dzielą samorządy. Bez tych pieniędzy nie byłoby wielu lokalnych inwestycji – m.in. kanalizacji, wodociągów czy oczyszczalni ścieków. PiS mówi o usprawnieniu pracy i oszczędnościach, krytycy planowanej, choć z nikim nie konsultowanej zmiany, uważają, że to sposób na przejęcie władzy w samorządach, które teraz są w rękach opozycji.

http://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/fundusze-do-wziecia,705019.html

GRZECH DRUGI

fundacja-niezaleznych2

6 milionów złotych unijnych dotacji do wygrania w ekologicznym konkursie, bardzo dziwnym, bo dużą szansę na te pieniądze ma fundacja, która ekologią nigdy się nie zajmowała. Ekologiczna stała się wtedy, gdy konkurs już trwał. Urzędnicy, z którymi rozmawiał reporter TVN24 mówią, że dotąd nie mieli takiego przypadku. Być może jednak to wcale nie przypadek

http://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/fundacja-niezaleznych,704945.html

GRZECH TRZECI

prawo-lowieckie4

Nowe prawo łowieckie – projekt zmian przygotowany przez ministerstwo Jana Szyszki, z zamiłowania myśliwego, daje myśliwym wiele przywilejów, niektóre bardzo kontrowersyjne. Wystarczy powiedzieć, że protestują nie tylko ekolodzy, którzy co do zasady są przeciwko zabijaniu zwierząt.

http://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/ustawa-na-muszce,704948.html

GRZECH CZWARTY

srodowisko-ministra3

Kontrolę nad miliardami z funduszu ma przejąć rząd w osobie ministra Szyszki – ministra, który znany jest z tego, że ma problemy z wypełnieniem prostych oświadczeń majątkowych. Nie potrafi wycenić swojego majątku albo zapomina o nim napisać. To ciekawe, bo jego polityczna kariera wskazuje raczej, że jest człowiekiem dobrze kalkulującym. Wprawdzie ma wielu wrogów, ale ma też dwóch silnych sojuszników – prezesa Kaczyńskiego i ojca Rydzyka – z oboma łączy go wyjątkowo mocna więź.

http://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/srodowiska-ministra,704946.html