W Polskim Radio 24 i TVP INFO o Pakiecie PO „Prawa kobiet”

W mediach tematem nr 1 w ostatnich dniach jest stanowisko Zarządu Platformy Obywatelskiej w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży. Brałam udział w kilku audycjach radiowych i telewizyjnych w tej sprawie w mediach tzw publicznych.

Tam widać, jaki popłoch u rządzących wywołało PO swoją decyzją, bo zagłuszanie, przerywanie i niegrzeczne komentarze ze strony prowadzących programy jak zwykle nasilają się wraz z trafnością wypowiedzi… Poniżej mała próbka z TVP Info

 

A oto moja opinia w tej sprawie

Aborcja jest złem ale w szczególnych sytuacjach dla kobiety czasem złem mniejszym – jeśli traktujemy jej wolę, jej wybór i jej ochronę równie poważnie! Tymczasem ostatnie nieludzkie orzeczenie TK odebrało kobiecie prawo do wolnej woli nawet w zakresie wyboru heroizmu – przez to, że zamiast heroizmu wprowadza przymus. Ta decyzja, nawet jeśli przyjmiemy, że bezprawna, ostatecznie zburzyła i tak już kruchy tzw kompromis antyaborcyjny.

A w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Jednocześnie w Polsce kobiety nie czują się bezpiecznie. Także w zakresie realizacji swoich planów prokreacyjnych.

Chcemy promocji odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Chcemy rzeczywistego prawa kobiet do wyboru. To obowiązek cywilizacyjny państwa by zagwarantować kobietom prawo do decyzji o macierzyństwie, w tym decyzji o utrzymaniu bądź terminacji ciąży.

Ale aby ten wybór był rzeczywisty muszą być warunki dla jego dokonania:

edukacja seksualna, dostępna antykoncepcja, wsparcie zgodnego ze sztuką medyczną leczenia niepłodności w tym in vitro, badania prenatalne, pomoc państwa dla kobiet w ciąży i rzeczywista pomoc dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

Ale także dostęp do terminacji ciąży w wyjątkowych sytuacjach, w tym do 12 tygodnia ciąży z powodu szczególnej sytuacji osobistej kobiety, poprzedzona konsultacją lekarską i psychologiczną.

To są najbardziej obecnie aktualne czynniki sprzyjające dzietności i jednocześnie ograniczające nielegalną aborcję – czy to zagranicą, czy farmakologiczną,dostępną przez internet.

Proponujemy nową umowę społeczną, bo ta dotychczasowa nazywana kompromisem została zburzona. Proponujemy rozwiązania do dyskusji i finalnego przedstawienia wtedy, kiedy będziemy mieli zmieniony skład parlamentu – powiedziałam w Polskim Radiu 24 w audycji  „Rozmowa poranka”  prowadzonej przez  redaktora Adriana Klarenbacha .Poniżej zapis audio rozmowy.

 

Stanowisko_Zarzad_Krajowy_PO

Stanowisko_Zarzad_Krajowy_PO-obraz

 

 

 


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: