W świetle wojny, transformacja i budowa energetycznego bezpieczeństwa to ważne gesty solidarności z Ukrainą, które uderzają w Putina i jego reżim

Niestety, w ostatnich latach import węgla z Rosji i drewna z Białorusi dramatycznie rośnie!

Tylko w 2020 r. kupiliśmy od Rosji prawie 14 mln ton węgla kamiennego (to drugi najwyższy wynik w UE) A z Białorusi sprowadzono 2,19 mln ton biomasy leśnej tj niemal 80 razy więcej niż dziesięć lat wcześniej!

To oznacza, ni mniej ni więcej, że polski rząd i kontrolowane przezeń spółki energetyczne ogromnymi pieniędzmi wspierają reżimy Putina i sprzymierzonego z nim Łukaszenki!

Dochody z eksportu paliw stanowią do 50 proc. budżetu Rosji. Jeśli nie chcemy by Putin i Łukaszenko za nasze pieniądze kupowali czołgi i rakiety, nie możemy kupować od nich węgla i drewna tzw energetycznego.

I nie jest prawdą, że konieczna jest, jak twierdzi polski MSZ, zmiana polityki Unii Europejskiej by powstrzymać ten śmiercionośny import!

Wystarczy nie kupować! Bo nie ma jakichkolwiek zobowiązań, które nakazywałyby nam palenie ruskim węglem i białoruskim drewnem!

A dzieje się tak tylko dlatego, że od PiS od objęcia władzy w Polsce zablokował rozwój OZE a zwłaszcza energetyki wiatrowej!

W to miejsce zaś wprowadził na ogromną skalę spalanie tzw. drewna energetycznego w elektrowniach. To dlatego reżim Łukaszenki może dostarczać polskiej energetyce 80% tzw. biomasy leśnej!

Rosyjski węgiel natomiast truje nasze dzieci! Importowany jest głównie do ogrzewania naszych domów emitując śmiercionośny smog.

Proklamowany przez Premiera program walki ze smogiem jest, ze względu na marne efekty, nazywany programem czystej fikcji a nie czystego powietrza.

Nie robi się też nic na rzecz pozyskania unijnego finansowania na ocieplenie naszych domów. Wręcz przeciwnie; słyszymy o marnowaniu szans na kolejne miliardy Euro na ten cel!

Transformacja energetyczna nigdy nie była tak pilna jak dziś.

Termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła na bezemisyjne sprawi, że nie będziemy musieli sprowadzać węgla z Rosji. Inne korzyści z zielonej transformacji to brak smogu, lepsze zdrowie i ochrona klimatu.

Efektywność energetyczna, czyli oszczędzanie energii na przykład poprzez docieplenie budynków to najprostszy sposób, by zmniejszyć zużycie energii Najbardziej ekologiczna i najtańsza jest ta energia, której nie musimy wyprodukować bo jej nie potrzebujemy

Słońca i wiatru nie musimy importować. Pora odblokować energetykę wiatrową, zmodernizować przestarzałe sieci i inwestować w magazyny energii.

Więcej, w tym źródła m.in. eksperckie raporty Forum Energii i Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot poniżej: