coffee-break-1177540_1280Strefa obywatelska to miejsce, w którym publikowane są analizy, ekspertyzy, komentarze dotyczące obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej w Polsce i na świecie. Warto być na bieżąco z fachową wiedzą o współczesnym świecie. Emocje związane z poglądami, religią, wiarą, zwyczajami czy preferencjami nie powinny przesłaniać potrzeby badania i doświadczania świata z każdej strony. Choćby po to by utwierdzić się w swojej racji. Poniżej rekomenduję treści, które warto, a nawet należy wziąć pod rozwagę obserwując i recenzując życie, scenę polityczną, procesy ekonomiczne, gospodarcze, geodemograficzne.

 

 

Dlaczego organizacje pozarządowe są ważne?
FILIP PAZDERSKI- prawnik i socjolog, kierownik projektów i analityk w Programie Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego Instytutu Spraw Publicznych.

NGO-sy działają na rzecz obywateli, angażują się w proces stanowienia prawa i kontrolują władzę na różnych szczeblach. Są emanacją samoorganizującego się polskiego społeczeństwa.

 

To rząd jest na cenzurowanym, nie Polska
KONRAD NIKLEWICZ- dyrektor zarządzający Instytutu Obywatelskiego

Przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja nie upomina Polski, Polek i Polaków, a jedynie PiS-owską władzę.Instytucje unijne muszą interweniować, gdy rząd jednego z jej członków łamie fundamentalne zasady obowiązujące w UE

Komisja Wenecka zatrzymała PiS

O Komisji Weneckiej i tym co oznacza dla Polski brak poszanowania dla konstytucji pisze Ryszard Balicki, doktor nauk prawnych w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor zaznacza że Komisja Wenecka podkreśliła szczególny charakter sądownictwa konstytucyjnego, które znajduje swoje źródło w woli suwerena, a nie w woli ustawodawcy zwykłego. Analiza zawiera też krótką charakterystykę roli i zasad funkcjonowania Komisji Weneckiej.

Po co ci, człowieku, trójpodział władzy?

Polecam bardzo ciekawy tekst o istocie trójpodziału władzy. Dawid Sześciło, doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego bada aktualny stopień zagrożenia  młodej jeszcze polskiej demokracji. W którą stronę pójdziemy i czy uda nam się uniknąć pseudo demokracji „dobrej zmiany”

Najtrudniej wytłumaczyć rzeczy najprostsze. Jak bowiem bronić trójpodziału władzy, który będąc w państwie demokratycznym „oczywistą oczywistością”, jest dziś rugowany pod pozorem ochrony demokracji?

Warto przeczytać, zwłaszcza w kontekście dzisiejszego (09.02.2016) orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i ostentacyjnego lekceważenia jego postanowień przez rządzących.

Warto być przyzwoitym, warto rozmawiać

REDAKCJA INSTYTUTU, 08.03.2016
Dyskusja z biskupem Tadeuszem Pieronkiem i profesorem Jerzym Hausnerem w Krakowie zainaugurowała działalność Klubów Obywatelskich

Cios w rolników, właścicieli ziemi i Polonię

PIOTR PINIŃSKI, 03.03.2016
Efektem nowych zasad obrotu ziemią, forsowanych przez rząd PiS, może być wydziedziczenie dzieci rolników z ojcowizny, prawie feudalne przywiązanie rolników do jednej gminy i zmniejszenie konkurencyjności polskiego rolnictwa

Kluby Obywatelskie: zaczynamy!

REDAKCJA INSTYTUTU, 02.03.2016
Działalność Klubów Obywatelskich zainauguruje debata na temat wyzwań stojących przed Polską, z udziałem m. in. prof. Jerzego Hausnera i biskupa Tadeusza Pieronka, 7 marca w Krakowie

Kto wygra następne wybory?

Bardzo interesujący tekst Marcina Celińskiego, o tym kto chce stworzyć państwo patriarchalne, omnipotentne, z demokracją większościową opartą na wzorcach sprzed stu i więcej lat. Autor w przystępny sposób poddaje analizie słabe i mocne strony  polskich ugrupowań politycznych.

Komisja Wenecka stopuje PiS

KONRAD NIKLEWICZ, 28.02.2016
Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym przeforsowane przez PiS-owską większość doprowadzą do złamania podstawowych wartości europejskich – ostrzega Komisja Wenecka w projekcie swojej opinii

Poradnik dla rodziców sześciolatków
REDAKCJA INSTYTUTU, 24.02.2016
Dziś tysiące rodziców w całej Polsce muszą zadecydować, czy zapisać sześciolatki do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Konsternacja, zagubienie, niepewność, dezinformacja – tak jest teraz. Nasz poradnik wyjaśnia też, dlaczego pierwsza klasa podstawówki jest lepszym miejscem dla sześciolatka niż „zerówka” doczepiona do szkoły.

Co nas czeka: zmierzch czy renesans liberalnej demokracji?

REDAKCJA INSTYTUTU, 19.02.2016
Płatny, trzymiesięczny staż w Brukseli główną nagrodą w konkursie na esej.  Prace konkursowe należy przesłać do 5 kwietnia 2016 roku na adres konkurs@instytutobywatelski.pl 15 kwietnia 2016 r. zostanie opublikowana lista osób zakwalifikowanych do następnego etapu konkursu. 29 kwietnia 2016 r. poznamy nazwiska zwycięzców.