STOP dla członkostwa Beaty Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz – Birkenau!

Jestem inicjatorką wraz innymi kolegami posłami z Parlamentarnego Zespołu ds. Naprawy Rzeczypospolitej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zajęcia zdecydowanego stanowiska wyrażającego sprzeciw i dezaprobatę wobec powołania Beaty Szydło do Rady Muzeum Oświęcimskiego. Domagamy się odwołania z Rady, a stanowisko nasze wyraziliśmy w liście do do Premiera RP. Nasza reakcja na  posunięcie wicepremiera Glińskiego odbiła się echem w mediach. Poniżej nasz list to Premiera  print  screen  z publikacji (wp.pl, wyborcza.pl) na ten temat.

1stanowisko

Screenshot_2021-04-18 Parlamentarzyści KO złożyli wniosek Chcą odwołania Beaty Szydło ze składu Rady Muzeum Auschwitz-Birke[...]

I o naszym sprzeciwie w wyborczej.pl

Screenshot_2021-04-19 Jest wniosek o odwołanie Beaty Szydło z Rady Muzeum Auschwitz2

Cd. Tekstu z portalu Wyborczej.pl – Kraków

Zinterpretowano to wystąpienie jako wykorzystywanie muzeum ofiar jednej z największych zbrodni w historii ludzkości – w Auschwitz zamordowano ponad milion osób, w większości Żydów, ale także Romów i Polaków – do obrony polityki rządu, który wtedy postanowił nie przyjmować uchodźców.

Pod wnioskiem podpisali się następujący parlamentarzyści: Kidawa-Błońska Małgorzata, Kluzik-Rostkowska Joanna, Neumann Sławomir, Augustyn Urszula, Bieda Halina, Bosacki Marcin, Cichoń Janusz, Czernow Zofia, Frankiewicz Zygmunt, Gajewska Kinga, Gawłowski Stanisław, Golbik Marta, Gramatyka Michał, Janyska Maria Małgorzata, Jazłowiecka Danuta, Kochan Magdalena, Kołacz-Leszczyńska Agnieszka, Kołodziej Ewa, Krząkała Marek, Lasek Maciej, Lenartowicz Gabriela, Małecka-Libera Beata, Matecka Ewa, Mrzygłocka Izabela Katarzyna, Myrcha Arkadiusz, Niedziela Dorota, Pępek Małgorzata, Poncyljusz Paweł, Rosati Dariusz, Sekuła Joanna, Sibińska Krystyna, Siemoniak Tomasz, Szewiński Andrzej, Szumilas Krystyna, Śledzińska-Katarasińska Iwona.

Nominacja do Rady Muzeum Auschwitz

„Wyborcza” w ostatni poniedziałek dowiedziała się, że wicepremier Piotr Gliński powołał dziewięciu członków Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu na kadencję w latach 2021-2025. Są to: Bogdan Bartnikowski, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. Edward Kosakowski, prof. dr hab. Stanisław Krajewski, dr Marek Lasota, ks. dr hab. Jan Nowak, Krystyna Oleksy i Beata Szydło, była premier i obecna eurodeputowana.

Po ujawnieniu przez „Wyborczą” informacji o nominacji dla Beaty Szydło z tego gremium odeszły już trzy osoby – Stanisław Krajewski, Marek Lasota i Krystyna Oleksy – uważając, że dokooptowanie do Rady wiceprezes PiS Beaty Szydło upolitycznia jej prace, które do tej pory poświęcone były głównie historii i konserwacji.

Oświadczenie ministra

Minister kultury Piotr Gliński w swoim oświadczeniu stwierdził, że nominacja Beaty Szydło to „zaszczyt dla Rady Muzeum Auschwitz”.

„Ze zdumieniem przyjąłem decyzję o rezygnacji kilku osób z członkostwa w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Mam nadzieję, że rezygnacja ta nie wynika z przyczyn politycznych i nie jest wyrazem myślenia w kategoriach niedemokratycznych i wykluczających osoby o odmiennych poglądach czy wrażliwości społecznej z aktywności publicznej na rzecz dobra wspólnego” – napisał szef resortu kultury.

Piotr Gliński skomentował też sprawę podczas sobotniego pobytu w Zakopanem.

– Ubolewam nad tym, że są tego rodzaju działania, bo one raczej upolityczniają tą sytuację. Nie jest prawdą, że w radach tego typu muzeów, także i tego muzeum, nie zasiadają politycy – przekonywał Gliński.  -Zwłaszcza politycy, którzy mają potrójny mandat do tego, żeby w takiej radzie zasiadać. Pani premier Szydło pochodzi z Ziemi Oświęcimskiej, jest muzealnikiem i jest wybitnym polskim politykiem, więc ja, gdybym był dyrektorem instytucji, w radzie której zasiada taka osoba, to bym się cieszył i czuł się dowartościowany, bo na pewno jest to osoba, która może pomóc w rozwoju i funkcjonowania tej instytucji – dodał.


Opublikowano

w

,

przez