Polska się dusi. Smog nasz powszedni, można by rzec, bo mimo alarmów lekarzy, naukowców i społeczników i rosnącej świadomości społecznej nie zmienia się prawie nic. Platforma Obywatelska od 2017 roku proponuje skuteczne ustawowe rozwiązania, które pozwolą w przeciągu kilku lat na osiągnięcie standardów jakości powietrza i europejskich i WHO.

Polska-bez-smogu-2017-jpg. 1 instytut

Na dowód zachęcam do lektury wywiadu sprzed trzech lat dla Instytutu Obywatelskiego.  Pełny tekst tutaj:

Polska bez smogu autor Gabriela Lenartowicz   lub po kliknięciu w skan 1 strony artykułu.

Instytut skan

Polska nadal jest fioletową plamą na mapie Europy. Stężenie pyłów zawieszonych i zanieczyszczenie powietrza a polskie miasta są nadal w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miasta świata.

Rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce ponad 52 tys. osób a według badań przeprowadzonych na Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytecie Śląskim zanieczyszczenie powietrza wpływa również na rozprzestrzenianie się i wzrost umieralności z powodu COVID-19.

Rządowy program „Czyste powietrze” jest nieefektywny. Środki przeznaczone na walkę ze smogiem, zarówno rządowe, jak i unijne, powinny być wydawane przez samorządy.

Decentralizacja walki z zanieczyszczeniem powietrza przyczyni się do uzyskania funduszy unijnych na ten cel. Kolejny raz zgłaszać będziemy rozwiązania  ustawowe. Tym razem via Senat

Patrz fragment konferencji prasowej: