czołówka w sejmiiekonfa covid a smog 04.12.2020

Konferencja prasowa dotyczyła ciągle zbyt mało intensywnej ze strony rządu PiS walki ze smogiem. Wspierał mnie w tym wystąpieniu europoseł PO Andrzej Halicki.

W dobie pandemii nie możemy zapomnieć o tym, że Polki i Polacy umierają także z powodu smogu a badania naukowców przynoszą nowe zatrważające dane. Jednocześnie brak środków na skuteczna walkę ze smogiem. Tymczasem Premier zapowiadając weto rezygnuje ze środków europejskich biorąc na swe sumienie dziesiątki tysięcy umierających przedwcześnie Polek i Polaków a nawet… dzieci! Trzeba pamiętać o skali: w Polsce z powodu smogu umiera wcześniej prawie 50 tys Polek i Polaków rocznie. Ciężkie konsekwencje zdrowotne dotyczą także dzieci!

 Jednocześnie naukowcy alarmują o związku smogu i covid skutkującym zwiększoną umieralnością na obszarach o najgorszej jakości powietrza. Dotyczy to śląskich   miast – rekordzistów na światowej liście najbardziej zanieczyszczonych m.in. Rybnik. I większa zapadalność na covid i najwyższy odsetek śmierci z tego powodu dotyczy  obszarów o najgorszej jakości powietrza.

To nie tylko obserwacje a twarde dane w ogłoszonym właśnie raporcie „SARS-CoV2 w przestrzeni województwa śląskiego” Opracowali go badacze z Uniwersytetu Śląskiego.

Do takich samych wniosków doszli naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: „ryzyko zachorowania i zgonu z powodu wirusa COVID-19 wzrasta w regionach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest wyższa. Co gorsza, istnieje podejrzenie, że cząsteczki pyłów sprzyjają transmisji koronawirusa.”

Tymczasem, obok powszechnie znanych skutków zanieczyszczenia powietrza w ostatnich dniach do opinii publicznej dotarł również  raport europejskich naukowców porównujący stan zdrowia dzieci w Rybniku i Strasburgu. Wyniki są zatrważające – odkryto bowiem zagrażający zdrowiu i życiu poziom rakotwórczego cząsteczek tzw czarnego węgla w moczu rybnickich dzieci.

Platforma Obywatelska wielokrotnie zgłaszała projekty ustawy, które miały skutecznie walczyć ze smogiem. Niestety PiS wybiera jedynie puste deklaracje a teraz pozbawia nas wsparcia Europy. Premier Mateusz Morawiecki już w czasie swojego pierwszego expose zapowiedział epokowy program walki o czyste powietrze wart ponad 100 mld.
Ale nadal nie został uregulowany podstawowy problem tj zapewnienia środków finansowych i podstaw prawnych dla ich zapewnienia. Wsparcie ze środków Programu Czyste Powietrze ma wynosić łącznie 103 mld zł w ciągu 10 lat, w tym 63 mld zł dotacji – czyli ok. 6 mld zł dotacji rocznie. Natomiast dotąd (w ciągu dwóch lat) NFOŚiGW podpisał umowy o dofinansowanie opiewające na kwotę ok. 2 mld 200 mln zł, a wypłacono w analogicznym okresie ok. 800 mln zł. W dotychczasowym tempie umowy będziemy zawierać przez 57 lat, a środki wypłacać przez 157 lat

Cała nadzieja w środkach europejskich z budżetu, co możemy zyskać a co możemy stracić z unijnego budżetu, który…. Premier ma zamiar zawetować!

Zapis konferencji poniżej.