Składamy ponownie projekt ustawy „O czystym powietrzu” do laski marszałkowskiej!

Na konferencji prasowej zwołanej w związku z tragicznymi informacjami o stanie zanieczyszczeń powietrza w całej Polsce i fatalnej jak dotąd realizacji pisowskiego programu Czyste Powietrze poinformowałam między innymi o tym, że projekt naszej ustawy  „O czystym powietrzu” z  pewnymi poprawkami składamy ponownie, tym razem wykorzystując ścieżkę senacką.

Polska potrzebuje radykalnych zmian w walce ze smogiem

Polska się dusi. Rządowy program „Czyste powietrze” nie sprawdza się. Polska jest fioletową plamą na mapie Europy. Stężenie pyłów zawieszonych i zanieczyszczenie powietrza jest ogromne. Wczoraj 2 polskie miasta były w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miasta świata. Zbyt wolno walczymy ze smogiem. Rządowy program „Czyste powietrze” wymaga reformy, ponieważ jest nieefektywny.

Potrzebna jest edukacja Polaków o szkodliwości smogu. Rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce ponad 52 tys. osób. Według badań przeprowadzonych na Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytecie Śląskim zanieczyszczenie powietrza wpływa również na rozprzestrzenianie się i wzrost umieralności z powodu COVID-19.

Środki przeznaczone na walkę ze smogiem, zarówno rządowe, jak i unijne, powinny być wydawane przez samorządy. Decentralizacja kwestii zanieczyszczenia powietrza przyczyni się do uzyskania funduszy unijnych na ten cel. Koalicja Obywatelska proponuje pozyskanie 0,5% PKB z Europejskiego Funduszu Odbudowy, które pozwoli w przeciągu kilku lat na osiągnięcie europejskich standardów jakości powietrza i WHO.

Rząd PO-PSL we wrześniu 2015 roku alarmował, przyjmując Krajowy Plan Ochrony Powietrza, w którym rozpisane były poszczególne etapy, instrumenty, także finansowe, dojścia do tego, aby Polacy oddychali czystym powietrzem, bo Polacy do tego czystego powietrza maja po prostu prawo.

Relacja wideo z konferencji poniżej.


Opublikowano

w

, , ,

przez