Na posiedzeniu Komisji Infrastruktury, gdzie Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP złożył Informację na temat stanu realizacji prac nad CPK – zabrałam głos zadając jak zwykle niewygodne pytania ministrowi, na które nigdy nie uzyskuję odpowiedzi.

Zapytałam m.in. o ilość pieniędzy wydanych na różne formy promocji inwestycji , a także o konkrety dotyczące budowy linii 170 Kolei Dużych Prędkości. Chciałam znać odpowiedź o podstawę prawną programu kolejowego dobrowolnych nabyć.

Drugą kwestią, którą poruszyłam był fakt ogłoszenia przez rzecznika spółki CPK podpisania w najbliższym czasie umowy na opracowanie dokumentacji technicznej pod budowę tej linii ( nie wiadomo którego wariantu) , mimo że takie działania inwestor może podjąć dopiero po uzyskaniu decyzji środowiskowej. A przy tylu zastrzeżeniach i konkretnych sprzeciwach podjęcie tej decyzji może potrwać co najmniej kilka miesięcy. A co będzie jeśli okażę się ona negatywna?!

Oto zapis mojego zdalnego wstąpienia.

Pełęn zapis posiedzenia Komisji pod tym linkiem:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje.xsp?unid=133CA00E5D9A51A2C125897A0041A0AB#

A pod Sejmem zgromadzili się protestujący, przedstawiciele mieszkańców miejscowości z całego kraju zagrożonych wywłaszczeniami pod inwestycje związane z CPK. To kolejna manifestacja sprzeciwu, które od kilku lat odbywają z dużą regularnością na terenie całej Polski

Zapraszam do obejrzenia krótkiego resume wydarzeń tego dnia pod Sejmem i w Sejmie relacjonowanych przez TVN24 – po kliknięciu w link lub zdjęcie poniżej.

https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/przeciwnicy-budowy-cpk-protestowali-przed-sejmem,1142545.html?fbclid=IwAR0LX9dLa_THkBm-xyVW_3dVNpcREgaBdshCF52jRyx-ULTtklX9PYgJk9I