Rząd PiS nie włączy się do działań na rzecz przejścia do stanu neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej. Straci Polska i Polacy!

Polacy zapłacą miliardy za katastrofalną politykę klimatyczną PiS. 32 mld zł na walkę ze smogiem, kilkadziesiąt na OZE, 20 mld z Funduszu Modernizacyjnego, 100 mld na ochronę środowiska. Tyle możemy stracić z przyszłego budżetu UE z powodu katastrofalnej polityki klimatycznej PiS . O tym, jak rząd PiS „troszczy” się o realizację celów klimatycznych i co się z tym wiąże mówiliśmy  na konferencji prasowej w sejmie. Zapraszam do obejrzenia.

 

65858729_843177549391044_9031656014000160768_n

Oto zapis tekstowy konferencji:

*Andrzej Halicki*:

– Chcemy przestrzec przed katastrofą, którą rząd PiS szykuje nam w kwestii polityki klimatycznej i ochrony środowiska – związane to jest z utratą środków europejskich, czyli ponad 100 mld zł, które chcemy odzyskać. Znaczna część tych środków powinna być przeznaczona na walkę o ochronę środowiska, na wymianę pieców, na poprawienie warunków, w których żyjemy, a także budowanie wsparcia dla zielonej energii.

– Znów otrzymaliśmy od KE ultimatum na skutek niewdrażania i nierealizowania polityki ochrony środowiska – to jest kolejne potencjalne kilkadziesiąt miliardów złotych.

– Dziś przed Sejmem protestują młodzi ludzie – jesteśmy pełni uznania tych osób i wparcia. Z tym, że de facto kwestia rozbija się o pieniądze, które rząd PiS stracił.

*Gabriela Lenartowicz*:

– Jeszcze nie przebrzmiały echa listu Marka Lemetra ws. zmian programu czyste powietrze pod rygorem utraty ok. 6-8 mld euro. To jest ponad 30 mld z przyszłej perspektywy. Obecnie toczą się intensywne negocjacje przyszłego budżetu unijnego. Z tego budżetu 25% środków w górę będzie przekazanych na ochronę środowiska. Z tego względu, że rząd odpowiedział lekceważąco na wezwanie 21.06 ostateczne decyzje co do tego czy będziemy mieli dodatkowe pieniądze w przyszłej perspektywie na smog zapadną 4.07. To jest poważna groźba, nam jest potrzebne 35 mld euro w 2 budżetach, żeby skutecznie móc ze smogiem walczyć. Tymczasem kolejne pieniądze z tego budżetu są zagrożone, rząd PiS przyznał się do tego, że nie osiągnie minimalnego 15% udziału energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej. Skutkuje to tym, że utracimy 8 mld zł bo za tyle będziemy musieli kupić wirtualną, odnawialną energię a oprócz tego stracimy co najmniej kilkanaście miliardów na flagowe projekty rządowe.

– Zablokowanie przez Polskę konkluzji szczytu UE o osiągnięciu neutralności klimatycznej w 2050 roku: Tracimy przez to dostęp do 5 mld euro funduszu modernizacyjnego dla transformacji energetycznej i tracimy tak naprawdę dostęp do specjalnego instrumentu, który miały być dedykowany przede wszystkim dla Polski na restrukturyzację regionów, w których jest monokultura górnicza czy związana z energetyką węglową.

 

 


Opublikowano

w

,

przez