Czy rosną szanse na osiągniecie celu klimatycznego Porozumienia Paryskiego?

Wzięłam udział w interesującym webinarium zorganizowanym przez Instytut Spraw Publicznych dotyczącym szczytu klimatycznego zwołanego przez nowego Prezydenta USA Joe Bidena.

image001

Zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich to punkt zwrotny w obszarze amerykańskiej polityki klimatycznej. Jedną z pierwszych decyzji prezydenta był powrót USA do Porozumienia Paryskiego oraz podjęcie szeregu rozporządzeń na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.

W dniu 22 kwietnia 2021, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi, rozpoczął się Szczyt Klimatyczny, na który prezydent Joe Biden zaprosił czterdziestu światowych przywódców. Do tego czasu Stany Zjednoczone mają też ogłosić nowe ambitne cele w zakresie redukcji emisji, a prezydent Biden wezwał przywódców do wykorzystania spotkania jako okazji do wzmocnienia ambicji klimatycznych. 

 

Szczyt perspektywy ekran 2
Całość debaty możecie obejrzeć poniżej.  W niej usłyszycie jakie są  oczekiwania ekspertów i nadzieje na to jak zachowają się poszczególne państwa np.  jak odpowiedzą na to Chiny, Rosja i Europa, w tym Polska?, czy Szczyt przyczyni się do nadania nowej dynamiki globalnej polityce klimatycznej? Czy podczas spotkania podjęte zostaną nowe zobowiązania w sprawie klimatu? Czy USA uda się osiągnąć porozumienie w sprawie współpracy klimatycznej z Chinami i Rosją, mimo głębokich napięć w wielu innych obszarach? Jak duże są szanse na otwarcie nowego pola do współpracy i wznowienie dialogu .
A oto pokłosie udziału Polski w Szczycie.
Kolejny szczyt Andrzeja Dudy?
My w Polsce już wiemy, że dla Prezydenta – narciarza walka z ociepleniem klimatycznym powinna być na rękę, choć już wiele razy skompromitował się anachronicznymi poglądami w tym zakresie.
Tym razem Andrzej Duda, podczas szczytu zorganizowanego przez Joe Bidena, skompromitował Polskę, pokazując nas jako kraj bez poważnej polityki klimatycznej.
Duda w swoim pięciominutowym speechu mówił, że Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej. Świadczyć ma o tym „ogromna nadwyżka” w redukcji CO2 w związku z realizacją postanowień Protokołu z Kioto z 1997 roku. Oraz to, że nasz kraj trzykrotnie był organizatorem światowej konferencji klimatycznej.
Dowiedzieliśmy się też, że „klimat jest przedmiotem wyjątkowej troski państw Inicjatywy Trójmorza” i że wszyscy jej członkowie uznają cele klimatyczne wyznaczone przez UE i wszyscy chcą je zrealizować.
Zupełnie niezrozumiałe zaś jest, dlaczego Duda chwali się tym, że węgiel w polskiej energetyce będzie obecny do 2049 roku i prezentuje wynegocjowanie tego z górniczymi związkami zawodowymi jako wielki sukces. Przecież do 2050 roku UE docelowo ma osiągnąć neutralność klimatyczną.
W tym kontekście kompletnie nie wiadomo, jak rozumieć słowa Dudy o tym, że „wszyscy uznajemy cele klimatyczne wyznaczone w ramach Unii Europejskiej i wszyscy mamy ambicję, aby je zrealizować”. Taka deklaracja pozwala przypuszczać, że Polska podczas posiedzenia Rady UE zaaprobuje nowy unijny cel klimatyczny, który mówi o obniżeniu emisji o co najmniej 55 proc. do roku 2030 w stosunku do roku 1990.
Więcej na ten temat w gazecie.pl i publikacjach cytowanych poniżej. ( po kliknięciu print screeny dostęp do oryginałów publikacji)

 

Screenshot_2021-04-25 Andrzej Duda na szczycie klimatycznym Nie odrobił lekcji Polska mamutem węglowym [KOMENTARZE]
Dalej cytat z publikacji gazety.pl

 

z27013640IH,Andrzej-Duda

Zobacz wideo „

O co chodzi ze szczytem klimatycznym Bidena? ” Ekspertka wyjaśnia

 

Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego o leśnych gospodarstwach węglowych i elektromobilności

Duda poinformował, że Polska w ciągu dwóch dekad zamierza „zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 procent”. – To nie tylko odpowiedź na uzgodnienia wewnątrz Unii Europejskiej, ale przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania młodego pokolenia Polaków – mówił. Jak przekonywał, „Polska będzie budować zrównoważony i niskoemisyjny mix energetyczny w oparciu o energetykę jądrową i odnawialną, a także gaz”.

– Bez wykorzystania wszelkich technologii transformacja naszego systemu energetycznego po prostu nie będzie możliwa. Polsko-amerykańska umowa o rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej z października 2020 roku potwierdza nasze ambicje, uwidacznia wagę międzynarodowej współpracy w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej – mówił prezydent. – Transformacja przyjazna klimatowi to także ogromna szansa dla obywateli i wszystkich sektorów naszej gospodarki. Dlatego w Polsce postawiliśmy na elektromobilność zarówno w transporcie publicznym, jak i indywidualnym. To ogromna szansa na rozwój przemysłowy i tworzenie nowych miejsc pracy. Już teraz jesteśmy największym eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej z udziałem w wysokości 46 proc. w rynku europejskim w ubiegłym roku – zachwalał.

Koalicja klimatyczna: Andrzej Duda nie odrobił lekcji

Wystąpienie prezydenta na szczycie klimatycznym spotkało się z krytyką środowisk działających na rzecz ochrony klimatu. – Z ubolewaniem trzeba stwierdzić, że prezydent Duda znowu pokazał, że nie odrobił lekcji z katastrofalnych zmian klimatu oraz globalnych przemian gospodarczych i technologicznych, które nabierają coraz większego tempa i nadal niczego się nie nauczył – skomentował przemówienie Dudy Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.

– Niestety prezydent Duda potwierdził tylko, że Polska nadal jest „czarnym Piotrusiem” polityki klimatycznej i zakładnikiem lobby węglowego, nierozumiejącym zagrożeń i przemian, ale również szans i korzyści rozwoju, jakie daje odejście od „business as usual”. Opowieści prezydenta Dudy o aktywnej roli Polski w polityce klimatycznej, naszych osiągnięciach w redukcji CO2 i leśnych gospodarstwach węglowych brzmiały, jak serwowane na okrągło, odgrzewane i niestrawne kotlety. A chwalenie się podpisanym wczoraj irracjonalnym porozumieniem o wydobywaniu węgla do 2049 roku, zaiste zabrzmiało wręcz jak chory żart. Może prezydent Duda pomylił spotkania. Był na szczycie klimatycznym, a nie na mitingu lobby węglowego – dodał Jędrzejewski.

Dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju z ubolewaniem przyznał natomiast, że „Polska jest mamutem węglowym”. – Przyszłość należy do krajów, które rozpoznają wcześniej, że zielona transformacja i zeroemisyjny rozwój stanowią szanse na innowacje, zielone miejsca pracy, przede wszystkim zadbanie o nasze dzieci i wnuki. Z wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy wynika niestety, że Polska ciągle żyje w świecie paliw kopalnych i zamiast starać się jak najszybciej od nich odejść i dać szansę na przyjazną klimatowi przyszłość, robi wszystko, aby jak najdłużej utrzymać wydobycie węgla nawet do roku 2049, a zobowiązać się jedynie do redukcji gazów cieplarnianych w 18 proc. w okresie 2010-2030 – przyznał.

„Duda bez nowości”

Justyna Piszczatowska, redaktora naczelna portalu „Green News”, stwierdziła, że w wystąpieniu polskiego prezydenta zabrakło jednoznacznej deklaracji w sprawie neutralności klimatycznej. „Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego wspomniał o porozumieniu z górnikami w sprawie odchodzenia od węgla. Data 2049 jako termin wyłączenia ostatniej kopalni to jednak o wiele za późno” – przyznała.

Z kolei cytowana przez portal „Green News” Zofia Wetmańska, analityczka ds. klimatu w WiseEuropa, stwierdziła, że świat przestał postrzegać dekarbonizację gospodarki jedynie poprzez pryzmat wyzwań, a w coraz większym stopniu zaczyna rozumieć korzyści społeczno-ekonomiczne wynikające z dostosowania działalności ekonomicznej do wymogów neutralności klimatycznej. – Wciąż nie widać jednak tej zmiany w stanowisku Polski. Podczas gdy prezydent Biden w przemowie otwierającej szczyt skupia się na przedstawieniu, jak zwiększona ambicja USA w zakresie celów redukcji emisji przełoży się na utworzenie nowych, stabilnych miejsc pracy, Polska podkreśla przejściową rolę gazu i uzasadnia powolne tempo redukcji wysokimi kosztami transformacji – dodała.

Prezydentowi Polski wytykany jest też brak nowych zobowiązań klimatycznych. „Prezydent Andrzej Duda bez żadnych nowych zobowiązań klimatycznych na szczycie klimatycznym. Jako sukcesy Polski wskazał m.in. realizację zobowiązań protokołu z Kioto i umowę z górnikami o wyłączeniu węgla w 2049. Pierwszy pochodzi z lat 90-tych, drugi to opóźnienie działań dla klimatu” – skomentowała na Twitterze prawniczka Ilona Jędrasik z ClientEarth, Prawników dla Ziemi.

„Jedyna nowość od prezydenta na szczycie klimatycznym zwołanym przez Joego Bidena to okulary” – wytknęła Andrzejowi Dudzie Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Okulary u Dudy zauważył wcześniej portal se.pl

I ciekawe spostrzeżenia eksperta – Grzegorza Wiśniewskiego – z bloga „Odnawialny”. Całość czytaj po klknięciu w link lub w print screen:

http://odnawialny.blogspot.com/2021/04/unikanie-jasnego-stanowiska-w-sprawie.html

Screenshot_2021-04-25 Unikanie jasnego stanowiska w sprawie polityki klimatycznej nie służy budowaniu pozycji Polski

Screenshot_2021-04-25 Unikanie jasnego stanowiska w sprawie polityki klimatycznej nie służy budowaniu pozycji Polski(1)

 O Autorze:
wisniewski_oficjalne

 Grzegorz Wiśniewski  – Związany zawodowo z energetyką odnawialną od momentu ukończenia studiów na Politechnice Warszawskiej (1987) i Uniwersytecie Warszawskim (1988). W latach 1989-1995 był stypendystą kilku ośrodków zajmujących się problematyką odnawialnych źródeł energii w Europie i w USA. Był m.in. wiceprezesem Społecznego Instytutu Ekologicznego (SIE), współtwórcą i dyrektorem (1996-2006) Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej (EC BREC/IBMER), które będąc wspierane przez Komisję Europejską pełniło rolę krajowej agencji ds OZE, założycielem i pierwszym prezesem zarządu (obecnie przewodniczącym Rady) Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej). Jest założycielem (2001) i do chwili obecnej prezesem Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) – jednego z pierwszych polskich niepublicznych centrów badawczych i pierwszej niezależnej organizacji typu think-tank w obszarze energetyki odnawialnej.Pełnił różne funkcje w organach doradczych, m.in. był przewodniczącym zespołu ekspertów Ministra Środowiska ds. odnawialnych źródeł energii, był członkiem i przewodniczącym (2007/2008) zespołu doradców Komisji Europejskiej ds. energetyki zrównoważonej środowiskowo ManagEnergy Reflection Group. Był założycielem kilku regionalnych agencji energetycznych i przewodniczącym ich rad programowych, przez okres kilku lat członkiem Rady Naukowej Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej i Rady Konsultacyjnej Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej. Uczestniczy w pracach zespołu doradców Ministra Gospodarki ds. rozwiązań systemowych w energetyce.

Jest współautorem krajowej „Strategii rozwoju energetyki odnawialnej” (2000) oraz współautorem i redaktorem kilku strategicznych ekspertyz dla rządu oraz kilku dokumentów programowych i prawnych (projekt ustawy OZE z systemem zielonych certyfikatów z 2003 r.) z zakresu energetyki odnawialnej w Polsce. Oprócz zajmowania się zagadnieniami systemowymi energetyki odnawialnej (prognozy, prawo, analizy socjoekonomiczne), rozwija małoskalowe technologie energetyki odnawialnej, w tym np. kolektory słoneczne i mikrobiogazownie rolnicze oraz promuje, we współpracy z samorządami terytorialnymi (Konwent Marszałków RP, Związek Powiatów Polskich) i organizacjami pozarządowymi, mikrogenerację, energetykę prosumencką, lokalną i regionalną. Prowadzi tez działalność edukacyjną, w tym Studia Podyplomowe „Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii” we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest członkiem Komitetu Sterującego „Zaawansowane Technologie Energetyczne” w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, członkiem kapituł : „Promotor Roku Energetyki Odnawialnej” (miesięcznik Czysta Energia) i „GreenEvo” (Ministerstwo Środowiska) oraz członkiem rad programowych wydawnictw i konferencji z zakresu OZE.

Został dwukrotnie wyróżniony odznaką Ministra Środowiska „Zasłużony dla ochrony środowiska”. Jest laureatem tytułów: „Promotor energetyki odnawialnej” miesięcznika Czysta Energia oraz „Nowy Impuls2014” Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł za wkład w rozwój koncepcji prosumenckich w energetyce odnawialnej. W 2015 roku został Laureatem tytułu „Człowiek Roku Polskiej Ekologii”.

I kolejne podsumowanie Szczytu. Czytaj po kliknięciu w link lub w print screen.

https://krytykapolityczna.pl/swiat/szczyt-klimatyczny-bidena-komentarze/

Screenshot_2021-04-26 Po szczycie Bidena globalne oczu mydlenie czy zielone przebudzenie

 

 

 

 


Opublikowano

w

,

przez