Z dziennikarzem Portalu Samorządowego.pl Piotrem Taborkiem rozmawiałam o konieczności stworzenia mapy drogowej dla uporządkowania gospodarki odpadowej w Polsce. Mapy, która by wyznaczyła role jaką w tej dziedzinie ma spełniać rząd, a ile i jakie prerogatywy przysługują samorządom i społecznościom lokalnym.

Potrzebujemy systemowych rozwiązań, które mają nas doprowadzić do gospodarki o obiegu zamkniętym, także w kwestiach związanych z odpadami. Niezależnie od tego, co Bruksela wymyśli – my jesteśmy – jako społeczność skazani na gospodarkę nisko zasobową, gospodarkę cyrkularną, bo ona dla świata i dla nas wszystkich będzie najbardziej efektywna.

Zapraszam do zapoznania się z całością wywiadu:

Portal Samorządowy - samorządy, finanse, zarządzanie

Program dotowania spalarni służył do rozdzielania łask wybranym. Trzeba z tym skończyć

Gabriela Lenartowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska (fot. PTWP)

Gabriela Lenartowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska (fot. PTWP)

– Z jednej strony mamy na horyzoncie Zielony Ład i GOZ, więc trzeba się zastanowić jak do tego dojść, a z drugiej strony musimy sobie zdawać sprawę, w którym miejscu jesteśmy. A nie mamy nawet porządnej inwentaryzacji obecnego stanu – mówi posłanka KO Gabriela Lenartowicz.

  • Posłanka Gabriela Lenartowicz z rządowej koalicji od lat zajmuje się ochroną środowiska i gospodarką odpadami. Jest wiceprzewodniczącą Komisji Ochrony Środowiska.
  • Dzisiaj mieszkańcy chcą decydować o swoich śmieciach i mieć wpływ na to, ile i za co płacą. Bo godzą się płacić za sprzątanie po sobie, ale nie za bałagan zafundowany im przez rządzących – zaznacza Lenartowicz w rozmowie z Portalem Samorządowym.pl .
  • W nowym Sejmie ma powstać podkomisja do spraw gospodarki odpadami, która ma być miejscem takich prawdziwych, a nie tylko sformalizowanych, konsultacji roboczych – mówi nasza rozmówczyni.

Więcej władzy, ale i więcej odpowiedzialności po stronie samorządów, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami – to pani słowa sprzed kilkunastu dni. Jak je rozumieć?

Gabriela Lenartowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska: – Dotyczą one generalnie całej gospodarki komunalnej, bo przecież chodzi o funkcjonowanie lokalnej społeczności, tego, co jest najbliżej mieszkańców i w myśl zasady pomocniczości powinno być decydowane na miejscu. Owszem, według ogólnych reguł, ale już wybór sposobu powinien znajdować się po stronie samorządów.

Więcej czytaj tutaj: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/program-dotowania-spalarni-sluzyl-do-rozdzielania-lask-wybranym-trzeba-z-tym-skonczyc,518586.html