Oto reakcja Klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska na opublikowany dzisiaj raport  Najwyższej Izby Kontroli dotyczący występujących nieprawidłowości w zarządzaniu przez ministra sprawiedliwości Funduszem Sprawiedliwości.  Celem Funduszu miało być wsparcie udzielane osobom pokrzywdzonym przestępstwem, pomoc postpenitencjarna i przeciwdziałanie wzrostowi przestępczości. Jak było rzeczywiście – o tym nasza konferencja i raport NIK.

Warto dodać iż wielokrotnie wcześniej informowałam na mojej stronie i na konferencjach prasowych w Sejmie o nadużyciach w gospodarowaniu  finansami tego Funduszu i wydawaniu pieniędzy na cele niezgodne z jego  założeniami.

Pod relacją z naszego briefingu  – cała konferencja prasowa przedstawicieli NIK.

 

;

Notatka PAP via portal wnp.pl o naszej konferencji:

KO: Zbigniew Ziobro zaraził państwo polskie rakiem korupcji. Żądamy dymisji

    • Autor: PAP/AT
    • Dodano: 30-09-2021 13:47

 

KO: Zbigniew Ziobro zaraził państwo polskie rakiem korupcji. Żądamy dymisji

Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Mateusz Marek)

Posłowie KO zażądali dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w związku z nieprawidłowościami, które ujawniła Najwyższa Izba Kontroli w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Ziobro zaraził państwo polskie rakiem korupcji – ocenił poseł Arkadiusz Myrcha.

  • Gabriela Lenartowicz oceniła, że NIK ujawniła piramidę bezprawia, na której czele stoi minister sprawiedliwości.
  • Minister Ziobro, za przyzwoleniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego zaraził państwo polskie rakiem korupcji i pełnej prywatyzacji życia publicznego – zaznaczył Arkadiusz Myrcha.
  • Dymisja pana ministra Ziobry powinna nastąpić dzisiaj, natychmiast – oświadczył Myrcha.

http://Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła w czwartek wyniki po kontroli realizacji zadań z Funduszu Sprawiedliwości. W ocenie NIK, środki z Funduszu wydatkowane są w sposób „niegospodarny i niecelowy i sprzyja powstawaniu mechanizmów korupcjogennych”.

„W żadnej mierze nie możemy powiedzieć, że Fundusz Sprawiedliwości jest funduszem celowym w obecnej chwili, realizującym konkretnie wyspecyfikowane zadania państwowe” – mówił Paweł Gibuła z NIK.

Gabriela Lenartowicz (KO) oceniła, że NIK ujawniła „piramidę bezprawia, na której czele stoi minister sprawiedliwości”.

„Widzimy jak zawłaszczane i de facto prywatyzowane jest państwo na rzecz funkcjonariuszy partyjnych – ich rodzin i znajomych. Zobaczyliśmy jak Prawo i Sprawiedliwość – w tym przypadku przyzwoliło na to Solidarnej Polsce, stworzyło sobie fundusz stricte partyjny, który jest funduszem wyborczym, funduszem promocji działaczy partyjnych” – powiedziała posłanka KO.

Arkadiusz Myrcha (KO) ocenił, że „minister Ziobro, za przyzwoleniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego zaraził państwo polskie rakiem korupcji i pełnej prywatyzacji życia publicznego”.

„Dymisja pana ministra Ziobry powinna nastąpić dzisiaj, natychmiast” – oświadczył Myrcha.

Polityk nie wykluczył też skierowania do prokuratury zawiadomienia w związku z ustaleniami NIK. Klub KO rozważa ponadto złożenie w Sejmie wniosku o informację rządu na temat nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.