Presja Komisji Europejskiej na odblokowanie granic w ramach strefy Schengen

Z komunikatu PAP: UE ma przedłużyć zamknięcie swych granic zewnętrznych do 15 czerwca 2020 r.

Komisja Europejska wezwała w piątek państwa członkowskie i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 czerwca 2020 r.”Podczas gdy niektóre państwa stowarzyszone z UE i Schengen podejmują wstępne kroki w celu złagodzenia środków walki z rozprzestrzenianiem się pandemii, sytuacja jest niestabilna zarówno w Europie, jak i na całym świecie” – uzasadniła KE. To już kolejne przedłużenie restrykcji w podróżach do UE, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Państwa UE same podejmują decyzje o zamykaniu swoich granic, ale KE pilnuje, by działo się to w skoordynowany sposób. Początkowo ograniczenie, które zostało wprowadzone w drugiej połowie marca, miało obowiązywać przez 30 dni.

indeks jZaproszenie do przedłużenia restrykcji w podróżowaniu do UE zostało przedstawione podczas piątkowej wideokonferencji z udziałem ministrów spraw wewnętrznych i unijnej komisarz Ylvy Johansson.Z Polski brał w niej udział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, który poinformował na Twitterze, że Komisja Europejska przedstawiła też wytyczne dotyczące zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych w państwach członkowskich UE. Komisja poinformowała, że znoszenie ograniczeń w podróżowaniu wewnątrz UE powinno odbywać się stopniowo i w skoordynowany sposób, zanim ograniczenia na granicach zewnętrznych będą mogły zostać złagodzone w drugim etapie.

„Naszym pierwszym celem jest przywrócenie normalnego funkcjonowania strefy Schengen, w której odbywa się swobodny przepływ osób, tak szybko jak sytuacja w obszarze zdrowia na to pozwoli” – zaznaczyła cytowana w komunikacie KE Johansson.

Oto wyciąg z wypowiedzi komisarz  odpowiedzialnej za sprawy wewnętrzne UE -Ylvy Johansson z 7 maja br. źródło: https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2019-2024/johansson/announcements/opening-statement-commissioner-johansson-schengen-migration-and-asylum-policy-and-eu-security_en

jojjohansson-jpg

W krótkiej perspektywie, w najbliższej przyszłości, musimy ponownie uruchomić Europę – początkowo stopniowo, zależnie od wirusa i przestrzegając zasad dystansu społecznego. W perspektywie długoterminowej musimy pogłębić i poszerzyć strefę Schengen. W przyszłym tygodniu Komisja przedstawi nasze pierwsze wytyczne dotyczące zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych, wraz ze środkami wsparcia dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze turystyki. To bardzo trudne zadanie. Państwa członkowskie wprowadziły różne środki w nieskoordynowany sposób. Usunięcie tych różnych ograniczeń krajowych zajmie trochę czasu. Ale możemy to zrobić. Zaprezentujemy etapowe podejście do zniesienia kontroli granicznych, oparte na wspólnej europejskiej mapie drogowej.

Ograniczenia zniesienia mogą opierać się na przejrzystym zestawie wskaźników związanych z:

1.Rozprzestrzenianiem się wirusa i sytuacją w systemie opieki zdrowotnej.

2.Dystansem społecznym i innymi środkami ochronnymi.

3.Celem podróży.

Patrzymy teraz na trzy kluczowe kwestie:

1. Niezbędne warunki zniesienia kontroli granicznych

2. Skoordynowane podejście

3. Jakiego wsparcia lub dalszych wytycznych oczekują i potrzebują państwa członkowskie od Komisji

Cokolwiek zrobimy, będziemy znosić te ograniczenia w oparciu o nasze wartości. Oznacza to brak dyskryminacji. Państwa członkowskie nie mogą otwierać granic dla obywateli jednego kraju UE, ale nie dla innych. To jest niezbędne.


Opublikowano

w

,

przez