
Aktualna sytuacja w naszym kraju wymaga właściwej, ale i skutecznej interwencji ze strony Rządu. Pandemia koronawirusa okaże się dramatyczna w skutkach dla naszego społeczeństwa, które aktualnie znajduje się na przymusowej kwarantannie- ludzie nie mogą pracować, dzieci nie mogą pójść do szkoły, zamknięte są galerie handlowe, kina i teatry. W tym momencie Rząd musi wziąć odpowiedzialność za swoich obywateli.
Koalicja Obywatelska podjęła działania w tworzeniu Pakietu Bezpieczeństwa, który zawiera spis priorytetowych rozwiązań, które Rząd powinien podjąć w dobie pandemii koronawirusa. Są to działania, które dadzą gwarancję, że w najbliższym czasie Polacy będą mogli liczyć na wsparcie państwa.
Natomiast poniżej załączam założenia Pakietu Bezpieczeństwa Pani Marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej:
- Wszystkim pracownikom, bez względu na formę zatrudnienia należy się minimalne wynagrodzenie za czas, w którym nie mogą pracować z powodu epidemii.
- Na czas epidemii Rząd musi zrezygnować (NIE ZAWIESIĆ!) z podatków i składek ZUS od firm, które ucierpiały z powodu epidemii- czyli straciły co najmniej 20% przychodów.
- Pracodawcy mogą wprowadzać maksymalnie elastyczny czas pracy po to, żeby utrzymać miejsca pracy mimo zerwanych łańcuchów dostaw.
- Zrównanie praw pracowników zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych z prawami pracowników wykonujących pracę na podstawie stosunku pracy w zakresie wynagrodzenia i pracy zdalnej.
- Nieobecność w pracy, która spowodowana jest chorobą lub kwarantanną musi być finansowana na poziomie 100% wynagrodzenia przez ZUS. (od pierwszego dnia nieobecności)
- Państwowe ubezpieczenie dla pracowników szpitali i innych osób podwyższonego ryzyka zakażeniem COVID-19 (wypłacane w formie odszkodowania z ZUS dla tych osób lub ich rodzin)
- Środki ochrony osobistej personelu medycznego – NFZ ma obowiązek zapewnienia oraz sfinansowania środków ochrony osobistej personelu medycznego
- TESTY OBOWIĄZKOWE – (np. raz w tygodniu) dla personelu medycznego i pracowników sanepidu wykonujących czynności podwyższonego ryzyka zarażeniem COVID-19.
- Od roku 2020 przeznaczenie 1% PKB dla NFZ (dotacja z budżetu państwa)
Rozwiązań szuka również Senat, który mimo sprzeciwu obozu rządzącego przyjął praktyczne rozwiązania zabezpieczające Polki i Polaków przed skutkami rozprzestrzeniania się #koronawirus – dla rodziców, pracowników i pracodawców.
Dla rodzin: zasiłek opiekuńczy dla rodzica z dzieckiem do 15 roku życia na cały okres zamknięcia żłobków i szkół
Dla pracowników: gwarancja wypłaty pensji w zawieszanych firmach- połowę zapłaci Pańśtwo
Dla przedsiębiorców: pożyczki dla firm w kłopotach, z możliwością umorzenia do 75%, odroczenia lub rozłożenia na raty składek ZUS.
W poniższym załączniku przesyłam Państwu senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z 13 marca.
uchwala_senatu_rp_ws._projektu_zmian_w_ustawie_dot._zwalczania_koronawirusa
Projekt ten czeka na dalsze procedowanie w Sejmie i jest odpowiedzią na Tarczę Antykryzysową PiS, która znajduje się w załączeniu poniżej.