Obwodnica, most i bezpieczne skrzyżowania – inwestycje drogowe w powiecie raciborskim i wodzisławskim

Dziś uczestniczyłam w konferencji prasowej w starostwie, gdzie przedstawiono i uroczyście podpisano umowy na realizację północno – zachodniej obwodnicy Raciborza (zakończenie inwestycji – IV kwartał 2027 r.) a przy okazji zapewniono że w ciągu drogi DW 421 przez Odrę zostanie zbudowany most.

W podpisaniu umowy na budowę obwodnicy uczestniczyli przede wszystkim : członek zarządu województwa Krzysztof Klimosz, a także radny Sejmiku naszego okręgu – Henryk Siedlaczek, dyrektor ZDW w Katowicach Zbigniew Tabor oraz starosta raciborski Grzegorz Swoboda wraz z zastepcami.

Szacowana na 120 mln zł obwodnica północno-zachodnia Raciborza o długości 4 km, ma połączyć miejscowości Rudnik na drodze krajowej nr 45 i Żerdziny na drodze wojewódzkiej nr 416. Obwodnica będzie przebiegać głównie przez tereny rolnicze o rozproszonej zabudowie. Rozpocznie się przy skrzyżowaniu DW935 i DK45 w Rudniku, a zakończy włączeniem do DW 416 obok Żerdzin. Nowa droga będzie przedłużeniem udostępnionej w ubiegłym roku wschodniej obwodnicy Raciborza o długości 7,7 km. Droga ma być gotowa do 2027 roku.

Jako województwo, po zabezpieczeniu naszego wkładu w wieloletniej prognozie finansowej, po ogłoszeniu przetargu na dokumentację tej obwodnicy, podpisujemy umowę z naszej strony, co daje pełną gwarancję, że ruszamy z inwestycją. To duży temat, zainicjowany za tej kadencji samorządu – dla Raciborza w tej chwili chyba najważniejsze inwestycja – mówił Krzysztof Klimosz, członek zarządu województwa.

Zabrałam także glos podkreslając wagę systemowego podchodzenia do problemów drogowych w regionie.

Oto moje wystąpienie:

Kolejną ważną inwestycją będzie budowa mostu nad Odrą w ciągu DW 421. W istniejącym przebiegu, droga wojewódzka nr 421 jest drogą obsługującą głównie ruch lokalny i częściowo tranzytowy. Ruch tranzytowy jest ograniczony z uwagi na przerwanie ciągłości drogi wojewódzkiej na rzece Odrze, gdzie transport uczestników ruchu drogowego, realizowany jest poprzez przeprawę promową. Przeprawa promowa z uwagi na zmiany poziomu wody w rzece często jest zamknięta. obiekt mostowy będzie miał długość 633,6 m i będzie składał się z 13 przęseł. Koszt inwestycji przekroczy 350 mln zł.

Konferencja prasowa dotycząca inwestycji w tej części regionu odbyła się także w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim. Byłam tam razem z członkiem zarządu Krzysztofem Klimoszem, radnym Sejmiku Henrykiem Siedlaczkiem, posłem Krzysztofem Gadowskim, dyrektorem ZDW Zbigniewem Taborem. W spotkaniu z uczestniczyli także prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca i starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

Powiat wspólnie z województwem będzie realizował kluczowe inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa. Chodzi o skrzyżowania ulic Górniczej i Pszowskiej, Młodzieżowej i Pszowskiej oraz Raciborskiej i Bukowskiej. Do końca roku ma zostać zrealizowany program poprawy bezpieczeństwa wzdłuż ulicy Pszowskiej. Gorącym tematem była sprawa remontu drogi Drogi Głównej Południowej, która ma połączyć Wodzisław Śląski, Pszów, Rydułtowy, Godów, Jastrzębie-Zdrój, Pawłowice ze zjazdem autostrady A1 w Mszanie. Zbudowanie trasy zdecydowanie ułatwiłoby ruch samochodowy. wciąż nie ma prawomocnej decyzji środowiskowej i nie jest gotowy projekt trasy.

Więcej na stronie Urzędu Marszałkowskiego województwa Śląskiego. Zdjęcia Patryk Pyrlik.

https://www.slaskie.pl/content/obwodnica-most-i-bezpieczne-skrzyzowania