O perspektywach Rafako w Komisji Sejmowej i centralizacji szpitali samorządowych

Na kolejnej konferencji prasowej w biurze poselskim w Raciborzu rozmawialiśmy jak zawsze o najbardziej istotnych z punktu widzenia regionu kwestiach związanych z moją aktywnością poselską. Dziś to przede wszystkim sprawy problemów RAFAKO – swego czasu flagowego okrętu sektora polskiej energetyki  oraz  podjętych przez rząd  decyzji dotyczących centralizacji szpitali samorządowych, a więc także powiatowego szpitala w Raciborzu ale także w sąsiednim Wodzisławiu.

RAFAKO, największy europejski producent kotłów energetycznych, z mojego Raciborza, ma poważne kłopoty

 

– Ale to kłopoty nie tylko tej firmy i jej pracowników ale szerzej kłopot polskiej gospodarki i jej szans na transformację energetyczną.

– Dlatego złożyłam wniosek, który poparła 1/3 członków komisji o zwołanie specjalnego posiedzenia w tej sprawie.

– Wymiar i ranga problemu wymaga debaty na najwyższym poziomie. Na zwołanie posiedzenia komisji Marszałek Witek ma 30 dni.

– Upadłość spółki , która zatrudnia obecnie ok. 1280 pracowników, skutkowałaby także likwidacją wielu innych miejsc pracy, co doprowadziłoby do wzrostu bezrobocia w powiecie raciborskim aż o ok. 77 proc. Skutki ewentualnej upadłości Rafako to także straty dla wielu innych spółek skarbu państwa powiązanych z tą firmą – łącznie ponad 1 mld zł. Z kolei różne prywatne firmy na bankructwie raciborskiego producenta kotłów straciłyby 298 mln zł.

Liczymy na powrót dobrych wiatrów dla flagowego okrętu polskiego przemysłu okołoenergetycznego! RAFAKO jest tego warte!

 

156549333_2895205844096086_1106230797106340565_n bis

Likwidacja szpitali powiatowych?

Kolejnym ważnym tematem poruszonym na konferencji była sprawa zmiany i centralizacji systemu ochrony zdrowia oraz działalności leczniczej, w tym  upaństwowienia szpitali samorządowych.

W pierwszej połowie stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 23 grudnia u.r. prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali. Wyjaśnił, że pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, zasobów i właścicieli powodują bałagan organizacyjny, dlatego potrzebne są zmiany.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: „Projekt centralizacji szpitali powiatowych do końca lutego będzie gotowy. Myślę, że do końca marca ten projekt zaprezentujemy opinii publicznej i on będzie w konsultacjach”

Mamy taki szpital w Raciborzu, mamy i  w Wodzisławiu i w Rydułtowach, gdzie podmiotem prowadzącym jest powiat.

Od połowy stycznia przedstawiciele samorządów protestują przeciw centralizacji. Nazwali ją nacjonalizacją nawiązującą do czasów komunistycznych.

(za samorząd.pap.pl)

A oto materiał filmowy przedstawiony  przez Związek Powiatów Polskich  na specjalnym posiedzeniu Komisji  Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej i Komisji Zdrowia.

 

Termin opracowania przez ministerialny zespół założeń centralizacji minął ale nie został jeszcze przedstawiony opinii publicznej.

Jednak wszystko wyraźnie wskazuje na to że faktyczne decyzje już zapadły.

Poniżej moja informacja  w tej sprawie przedstawiona na konferencji prasowej

 

I moja opinia w tej sprawie w szerszym kontekście środków z europejskiego funduszu odbudowy:

 

Zapraszam na relację z konferencji portalu Naszraciborz.pl https://www.naszraciborz.pl/site/art/1/0/87190.html

print screen naszracibórz GL Konferencja 03.03.2021

i Raciborskiej Telewizji Kablowej

 


Opublikowano

w

,

przez