Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, na której rozpatrywaliśmy informację Ministra Klimatu i Środowiska na temat funkcjonowania parków narodowych w szczególności ich poszerzania i powstawania nowych. W tym kontekście zapytałam o zamiary ministerstwa w sprawie utworzenia parku narodowego poprzez doklejenie do obecnego rezerwatu Łężczok w okolicy Raciborza odrębnych obszarów leśnych by uzyskać minimalną dla parku narodowego powierzchnię 1000 km kw.

Zadałam także pytanie dotyczące finansowania ochrony bioróżnorodności w parkach narodowych. Jak wynika z mojej kontroli poselskiej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ochronę bioróżnorodności w ciągu ostatnich 7 latach wydano tylko 168 mln zł ale w 2 tygodnie zarząd NFOŚ znalazł ekstra 350 mln dla policji na 2 śmigłowce.

Oba moje wystąpienia na posiedzeniu komisji poniżej oraz wystąpienie w tej sprawie na sali plenarnej w turze pytań w ramach informacji bieżącej. Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania.