„Megaprojekt” rządu PiS – koszty i zagrożenia

W Senacie RP odbyła się konferencja Parlamentarnego Zespołu ds budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego pod hasłem „CPK: dla Polaków czy przeciw Polakom?” Koszty i zagrożenia „Megaprojektu”.

Z racji mojego zaangażowania i aktywności dotyczącej protestów mieszkańców naszego regionu przeciwko budowie jednego z elementów projektu CPK, a mianowicieKolei Dużych Prędkości” to jest linii kolejowej nr 170 Katowice – granica państwa – Ostrawa. Poziom planowanych wywłaszczeń i zapowiadających się niesprawiedliwości w zakresie odszkodowań oraz bałagan planistyczny wywołał ogromny sprzeciw. W innych regionach kraju zagrożonych budową tzw. „szprych” KDP łączących CPK z innymi dużymi ośrodkami miejskim – opór przeciw budowie tej ( jak wykazały dzisiejsze wypowiedzi ekspertów na konferencji w Senacie ) bezsensownej i tragicznej ekonomicznie „megainwestycji” jest równie zdecydowany jak w Mikołowie, Orzeszu czy Wodzisławiu.

W mojej wypowiedzi podkreśliłam że ta konferencja nie tylko dotyczy sytuacji zagrożonych wywłaszczeniem mieszkańców gminy Baranów, ale wszystkich Polaków dla których budowa CPK kojarzy się gierkowskim „chciejstwem”. Poniżej moje wystapienie. Zapraszam do odsłuchania.

Polecam także zapoznanie się z relacją z całości konferencji z uwagi za niezwykle interesujące wypowiedzi ekspertów oceniających zasadność tej inwestycji pod kątem ekonomicznym i logistycznym z punktu widzenia transportu lotniczego i kolejowego.

O arogancji szefostwa CPK w stosunku do gospodarzy gmin i jej mieszkańców, którzy potencjalnie najbardziej ucierpią na skutek mocarstwowych planów PiS opowiadali zaproszeni na konferencję samorządowcy. Także z naszego regionu. Zapraszam do obejrzenia.

Na 10 czerwca br. zapowiedziano kolejne manifestacje i protesty w Katowicach


Opublikowano

w

,

przez