Rozporządzenie Rady Ministrów, które miało ułatwić życie pracownikom transgranicznym aż roi się od absurdów. W tej sprawie parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej podejmują działania aby to co dalej  dotyka tych ludzi i ich rodziny zostało naprawione. To nie tylko nagłaśnianie problemów, ale także działania, do których uprawnia nas status posła. W tej sprawie przygotowałam cztery interpelacje poselskie, trzy do Premiera – w sprawie zmiany przepisów rozporządzenia i apel do uzgodnień z rządem czeskim w sprawie obowiązkowych testów  oraz kolejna do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego w sprawie uruchomienia dla pracujących w Republice Czeskiej polskich pracowników dedykowanych przejść granicznych w tym w Pietraszynie.  Poniżej relacja z konferencji prasowej i teksty interpelacji.

Absurdy w rozporządzeniu dla pracowników transgranicznych.

Konferencja prasowa.

Gabriela Lenartowicz:

– Spotkaliśmy się dzisiaj, żeby rozmawiać o sytuacji pracowników transgranicznych. Pamiętacie państwo o protestach na granicy polsko-czeskiej i polsko-niemieckiej, o debacie w Sejmie, w której głos zabierała m. in. M.Kidawa-Błońska. Apelowaliśmy do premiera o rozwiązania racjonalne i przyjazne. W wyniku tej aktywności premier zaproponował pomoc dla pracowników transgranicznych taką, aby nie tracili oni pracy, a z drugiej strony, żeby były to bezpieczne z punktu widzenia epidemii. Tymczasem wydane zostało rozporządzenie Rady Ministrów, w którym aż roi się od absurdów. Po pierwsze nie dotyczy ono pracowników transgranicznych, a pracowników w krajach sąsiadujących. Tym samym mamy zwolnienie z 14-dniowej kwarantanny pracowników, którzy pracują ponad 1000 km w głąb Niemiec, na granicy niemiecko-francuskiej, niemiecko-szwajcarskiej, niedaleko granicy austriacko czy szwajcarsko-włoskiej, gdzie są największe ogniska pandemii. Jednocześnie pracownicy pracujący w Austrii nie mogą tego uczynić, bo Polska nie ma wspólnej granicy z Polską. Kwarantanna nie obowiązuje też pracujących i uczących się w Danii i w Szwecji, tylko dlatego, że mamy wspólny morski obszar graniczny.

– Chciałam zapytać pana premiera, jakie kryteria epidemiczne przyświecały temu rozwiązaniu i czy miały racjonalny sens. Czy nie łatwiej było zadbać o kryterium ochrony bezpieczeństwa zdrowotnego, o czym mówi definicja pracowników transgranicznych. Inną kwestią jest to, że w to rozporządzenie nie reguluje innych palących kwestii związanych z leczeniem po drugiej stronie granicy np. przez chorych na nowotwory i towarzyszących im opiekunów. Jedną z takich kwestii niezrozumiałych z punktu widzenia epidemii, jest to, że zwolnieni z kwarantanny są pracownicy zawodów medycznych i pracujący w opiece społecznej.

Magdalena Kochan:

– Mieszkam na Pomorzu Zachodnim. 1 maja obchodziliśmy 16. rocznicę wejścia Polski do UE na granicy w Lubiszynie. Dzisiaj to przejście graniczne stało się na powrót granicą, gdzie po jednej stronie staliśmy my Polacy, a  po drugiej obywatele niemieccy. Wszyscy razem przypominając, że jesteśmy w UE i prosząc władze o sensowne przepisy które pozwolą nam żyć ze sobą. Są dramaty, że dzieci stojąc po jednej stronie granicy na rękach mamy składają życzenia urodzinowe tacie, który pracuje po drugiej stronie granicy, dzieci nie mogą pójść do przedszkoli. To są absurdy administracyjne.

– Jeśli jest tak, że Niemcy robią nieporównywalnie więcej testów i testują pracowników służb medycznych i pracowników DPS są pewniejsi swojego bezpieczeństwa niż po naszej stronie.

Apelujemy do rządu o zastanowienie i zdrowy rozsądek. Mam wrażenie, że kwestia braku rozsądku jest podszyta tym, że rządzący mówią nam o państwie narodowym, które lepiej sobie podobno radzi z koronawirusem. Dlaczego nie możemy wprowadzić przepisów, które pozwolą ludziom normalnie żyć.

 

INTERPELACJE: (linki)

pdf 1  Interpelacja w sprawie zapisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. (2)

pdf 2  Interpelacja w sprawie zapisów zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

pdf 3 Interpelacja w sprawie obowiązkowych comiesięcznych testów dla pracowników transgranicznych pracujących na terenie Republiki Czeskiej

pdf 4 Interpelacja w sprawie zbyt malej ilości przejść granicznych dla pracowników transgranicznych pracujących na terenie Republiki Czeskiej