Lasy państwowe czy nasze? Spotkanie w Mikołowie

Działacze Stowarzyszenia ” Tak dla naszej przyszłości” z Mikołowa zaprosili mnie jako wiceprzewodniczącą sejmowego zespołu d/s lasów oraz członkinię Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na spotkanie w swoim mieście, gdzie w Centrum Aktywności Społecznej odbył się panel dyskusyjny o stanie polskich lasów.

Do uczestnictwa w panelu zostali zaproszeni goście – naukowcy i społecznicy – dr Leszek Trząski – wicedyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie – instytucji współorganizującej spotkanie, dr Jerzy Parusel leśnik, biolog, były dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego Górnego Śląska, Augustyn Mikosa – działacz na rzecz ochrony bioróżnorodności środowiska naturalnego z ” Pracowni na rzecz Wszystkich Istot ” oraz aktywiści leśni – Sabina Gut, Magda Gościniak i Tomasz Golda.Na spotkaniu nie zabrakło również aktywnych członków mikołowskiego stowarzyszenia – Tomasza Orłowskiego, Krzysztofa Moronia , dr Bartłomieja Gabrysia czy mec. Wojciecha Wałęgi.

Dyskusja dotyczyła m.in. tematów związanych z uczestnictwem społeczeństwa jako właściciela w tworzeniu i procedowaniu Planów Urządzenia Lasów, sposobach ochrony lasów przed niszczycielskim oddziaływaniem rębni zupełnych stosowanych masowo w 10-letnich PUL’ach, możliwościach tworzenia użytków ekologicznych, perspektywach przyszłości oraz przygotowanie do udziału w wysłuchaniu publicznym w Sejmie w sprawie stanu polskich Lasów i propozycji systemowych zmian w ustawie o Lasach.

Zabierając głos przedstawiłam prace i stanowisko poselskich organów zajmujących się tymi sprawami zwracając szczególną wagę na prawa podmiotu właścicielskiego w stosunku do obszarów leśnych jakim jest polskie społeczeństwo.

Zapraszam do wysłuchania mojej wypowiedzi.

Oczywiście zaproszeni przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz leśnicy zarządzający lasami wokół Mikołowa (Nadleśnictwo Kobiór) mimo zaproszenia na spotkanie nie przybyli.

Wielokrotnie zwracałam uwagę na zagadnienie kontroli nad tzw. „gospodarką leśną” – tu przypominam wpis i ważny raport „Pracowni na rzecz wszystkich istot” na mojej stronie sprzed roku:

https://gabrielalenartowicz.pl/niepokojace-wnioski-raportu-o-nieprawidlowosciach-zarzadzaniu-lasami-publicznymi-polsce/

Poniżej pełny zapis panelu. Zapraszam. Interesująco!Opublikowano

w

,

przez