28 maja odbyła się debata zorganizowana przez  Fundację Batorego poświęcona politycznej reprezentacji i sprawstwu młodych w starzejącym się społeczeństwie.Poszukiwano odpowiedzi na pytania : Jak stworzyć warunki dla wykorzystania energii i tożsamościowego potencjału młodych? Jak zapewnić sprawiedliwość międzypokoleniową w warunkach przejścia demograficznego? Co w tym kierunku czynić powinni sami młodzi, a co wymaga zmian systemowych?

Żadne z polskich pokoleń po 1989 roku nie osiągnęło poziomu tak wysokiej samodzielności generacyjnej, aby móc realnie wpływać na rzeczywistość oraz nadawać jej własne i rozpoznawalne cechy. Wiele wskazuje na to, że duże szanse, aby tego dokonać, ma właśnie dojrzewająca polska wersja pokolenia Z. Jeśli chodzi o poczucie wspólnej tożsamości i interesów generacyjnych oraz powszechność przekonania o konieczności przeprowadzenia zmian, którym nie podołają już starsi, dzisiejsi młodzi po raz pierwszy od lat niosą potencjał podobny do tego, jaki miało pokolenie „Solidarności”. Jednakże sytuacja demograficzna polskiego społeczeństwa jest dramatycznie różna od ówczesnej i prawdopodobnie uniemożliwi wykorzystanie tej szansy. Młodych jest zwyczajnie zbyt mało, by ich głos przeważał w wyborczej arytmetyce – obecnie ludzi w wieku 18-29 jest 5,3 mln, a tych w wieku 65+ – 6,9 mln, w 2030 będzie to blisko 5 milionów 18-29 latków oraz 8 milionów osób w wieku 65 lat i starszych. W kolejnych dekadach ta dysproporcja będzie rosła jeszcze bardziej

Punktem wyjścia do rozmowy był opublikowany przez Fundację 21 maja raport autorstwa Michała Boniego „Młodzi 2020 – w poszukiwaniu tożsamości.” Podczas dyskusji organizatorzy chcieli wspólnie za zaproszonymi gośćmi uzupełnić poruszoną w nim problematykę o kwestie politycznej reprezentacji i sprawstwa młodych. Raport dostępny w linku na końcu wpisu.

wspieraj_e9358b22a616d9541e98fc841857e8c8

Oto zaproszeni uczestnicy debaty, a pod tekstem zapis video debaty + link źródłowy

Do dyskusji zaprosiliśmy prawie 20 ekspertek i ekspertów oraz młodych działaczek i działaczy. Swój udział do tej pory potwierdzili: Aleksandra Borzęcka (Młodzieżowa Rada Miasta Lublin), Mikołaj Cześnik (Uniwersytet SWPS, członek zarządu Fundacji Batorego), Zuzanna Karcz (Nowa Fala Aktywizmu), Krzysztof Katkowski (Krytyka Polityczna), Piotr Kaszczyszyn (Klub Jagielloński), Miłosz Lupiński (Extinction Rebellion), Karolina Messyasz (Uniwersytet Łódzki), Anna Maziarska (Zespół ds. Edukacji Rady Konsultacyjnej OSK), Mikołaj Rakusa-Suszczewski (Uniwersytet Warszawski), Jakub Retyk (Młoda Zaraza), Przemysław Sadura (Uniwersytet Warszawski), Jakub Sawulski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Julia Waligóra (Europejski Parlament Młodzieży).
Prowadzenie: Edwin Bendyk (prezes Fundacji im. Stefana Batorego)

https://www.youtube.com/watch?v=lTAQ6VZpqTw

Mlodzi_2020

Mlodzi_2020-1