Konferencja prasowa w Sejmie: W sprawie CPK dalej bez dialogu. Skandal w Katowicach

Na briefingu prasowym w Sejmie poprzedzającym posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. przeskalowanych inwestycji publicznych i przymusowych wywłaszczeń odniosłam się do wydarzeń w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, gdzie organizatorzy usiłowali zablokować dostęp do sali, w której odbywała się konferencja prasowa CPK na temat prezentacji wariantu inwestorskiego przebiegu linii Kolei Dużych Prędkości Ostrawa – Katowice projektowanej w ramach tej inwestycji .

Wojewoda wezwał policję, aby ta zablokowała wejście parlamentarzystów, samorządowców i mieszkańców terenów, które mają zastać wywłaszczone. To prawdziwy obraz #PiS – ta władza nie liczy się ze zdaniem obywateli.

Oto zapis konferencji. Zapraszam do obejrzenia.
Konferencja była też zaproszeniem na posiedzenie Zespołu, które miało być praktycznie wysłuchaniem publicznym na temat planowanego przebiegu A50 w segmencie obwodnicy Warszawy i zasad wywłaszczeń pod tę inwestycję. Jak powiedział poseł Maciej Lasek obejmując prowadzenie posiedzenia – takie spotkania mają być forum, gdzie wszystkie zainteresowane strony – i ta społeczna i ta samorządowa – mają szansę być wysłuchane przez inwestora. To miejsce gdzie trzeba wymienić opinie i wspólnie stworzyć satysfakcjonujące wszystkich rozwiązania. Wszyscy odczuwamy brak takiego podejścia ze strony rządowego inwestora podczas projektowania CPK i KDP. Wydarzenia w Katowicach są tego najlepszym dowodem.

Relacja video z posiedzenia Zespołu – poniżej.


?Opublikowano

w

,

przez