Donald Tuski wraz całą ekipą parlamentarzystów naszego klubu zawitał na Opolszczyznę. 26 marca po sąsiedzku, w ramach akcji #TuJestPrzyszłość w województwie opolskim – z Małgorzatą Kidawą-Błońską, Witoldem Zembaczyńskim i Katarzyną Lubnauer odwiedziłam Krapkowice.

Najpierw złożyliśmy wizytę w Zespole Szkół Specjalnych im. Juliana Tuwima w Krapkowicach, gdzie rozmawialiśmy  o konkretnych propozycjach i rozwiązaniach w zakresie edukacji w tym przede wszystkim dotyczącej osób z niepełnosprawnościami, ale też pieczy zastępczej i wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży.

W tym czasie Przewodniczący odbył spotkanie z przedstawicielami samorządów Opolszczyzny w Kędzierzynie Koźlu. Oto relacja

Z kolei nasza grupa po konferencji prasowej na krapkowickim Rynku udała się na spotkanie otwarte z mieszkańcami powiatu krapkowickiego w Zamkowym Młynie. W dyskusji z parlamentarzystami aktywny udział wzięło wielu mieszkańców regionu. 

Rozmowa trwała 2,5 godziny. Im bliżej końca tym dyskusja była bardziej żywiołowa . Tematyka była szeroka, ale na wszystkie wątpliwości i problemy staraliśmy się rzetelnie odpowiedzieć .

Oto skatalogowane wątki dyskusyjne tego spotkania:

Świętość JP II a zasługi dla Polski ; lokalność i śląskość – zalety i wady ; propaganda TVP – co zrobić po wygranej z telewizją publiczną , jak ją zbudowć od początku ; problemy samorządów – służba zdrowia; sprawy frankowiczów; wycinka lasów przez PiS; problemy przedsiębiorców z ZUS-em; wyludnianie się regionu; nadchodzące wybory – konieczność porozumienia i jednej listy opozycji; rola Ukraińców w wyludniających się terenach opolszczyzny; uproszczenie podatków; ucieczka młodych za granicę; zachęty dla pozostania młodych w kraju; poczucie bezpieczeństwa młodego pokolenia – jakie szanse na mieszkanie, szkolnictwo i uczelnie – wypracować  wyższe standardy na przyszłość; szkolnictwo zawodowe; głosowanie PO ws. Ziobry.

Jest mobilizacja. Jest wiara w zwycięstwo. Dziękujemy!

Fotografie:

Kiedy my prowadziliśmy rozmowy w Krapkowicach Donald Tusk przyjechał na spotkanie otwarte w Strzelcach Opolskich. Poniżej video ze spotkania.

Następny dzień Donald Tusk i nasza ekipa spędziła w Opolu. Rano odbyło się wyjazdowe posiedzenie klubu KO gdzie podsumowaliśmy wydarzenia z dnia poprzedniego. Oto zapis tego spotkania.

Wizytę na Opolszczyźnie zakończył spacer Przewodniczącego po stolicy województwa i spotkanie z młodzieżą w Studenckim Centrum Kultury. Zapraszam do obejrzenia video z rozmowy ze studentami