Jakość powietrza na barkach samorządów – bez pieniędzy z budżetu i bez narzędzi – cd. psucia państwa

Wczoraj (13.06.2019) wieczorem większość PiS-owska przyjęła ustawę o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o zarządzaniu kryzysowym, która wymuszona została przez ocenę przez KE polityki  rządu  w sprawie poprawy jakości powietrza (Raport o wdrażaniu polityk środowiskowych patrz: https://gabrielalenartowicz.pl/przeglad-wdrazania-polityki-ochrony-srodowiska-2019-sprawozdanie-temat-panstwa-polska/) oraz obligatoryjną koniczność wykazania się wobec UE działaniami naprawczymi. I jaki jest rezultat? Otóż zgodnie z literą tej ustawy teraz samorządy będą odpowiadać za rozwiązywanie problemów z jakością powietrza nie mając na to   środków finansowych z budżetu centralnego  oraz nie mając wskazanych w ustawie instrumentów jakich mają uzywać by to zadanie zrealizować. Mówiliśmy o tym na Komisji  Środowiska debatując nad tym projektem, żądaliśmy wprowadzenia odpowiednich poprawek do projektu ustawy, walczyliśmy – efekt – samorządy bez narzędzi do walki ze smogiem, a program czyste powietrze to w dalszym ciągu czysta fikcja . A nasz ustawa rozwiązująca problem smogu systemowo od dwu lat spoczywa w PiS-owskiej zamrażarce. Oto cały zapis naszej,w szczególności mojej  batalii –  w tym video z posiedzenia komisji, oraz moje wystąpienia w czasie debaty w Sejmie.

Moje wystąpienia (m.in. zgłaszanie poprawek) na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, gdzie ministerstwo przedstawiło projekt ustawy.

 

 

 

 

Przed obradami plenarnymi zwołaliśmy konferencję prasową aby przedstawić wagę problemu, z którym będą się borykać samorządy, z resztą naszym, mieszkańców kosztem!

Zapis konferencji prasowej : kliknij w link lub w obrazek poniżej.

https://www.facebook.com/PlatformaNews/videos/888156721533031/

 

62460814_832719890436810_6791772458228645888_n

Moje wystąpienie podczas I czytania projektu ustawy prezentujące stanowisko Klub PO-KO oraz pytanie zadane w czasie debaty:

 

 

 

Wreszcie wystąpienie podsumowujące dyskusję nad projektem przed ostatecznym głosowaniem , w momencie kiedy większość PiS -owska odrzuciła wszystkie nasze poprawki :

 

 

 


Opublikowano

w

,

przez