Panie Marszałku, Wysoka Izbo!

Od czasu kiedy zdecydowaliśmy się na  złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności, z każdej strony sceny politycznej, a także spoza tej sceny, padają pytania, czy to ma sens i co chcemy w ten sposób osiągnąć. Mówią nam, że przecież PiS ma większość w sejmie, że to nic nie da, że niczego w tej chwili nie wygramy. Propaganda PiSu, pracujące na użytek PiSu rządowe media, zarzucają nam, że tracimy bezproduktywnie czas.

Otóż, to nie my tracimy dziś czas, lecz traci go Polska pod rządami   – jak to powiedział Pan Prezes – panów z PiS, a naszym obowiązkiem, obowiązkiem opozycji jest mówić to jak najgłośniej i najdobitniej. Jednym z najważniejszych zadań opozycji w demokracji  jest recenzowanie działań rządu.

Jeśli któryś z ministrów popełnia rażące błędy, psuje państwo, wtedy opozycja zgłasza wniosek o votum nieufności. Jeśli natomiast cały rząd nie daje sobie rady, albo z premedytacją niszczy państwo, wówczas obowiązkiem opozycji jest stanowczo zaprotestować. A jedną z form protestu jest właśnie złożenie wniosku o wotum nieufności dla rządu. To elementarz demokracji.

Chciałbym też zaznaczyć, że PiS wprawdzie ma wciąż jeszcze większość w Sejmie, ale nie ma już większości wśród Polek i Polaków. Nawet jeśli kiedykolwiek ją miał, to dawno już ją stracił. Dlatego nasz wniosek być może przepadnie w głosowaniu w sejmie, zdominowanym przez posłusznych funkcjonariuszy partyjnych. Ale mam nadzieję, że ma szansę wygrać  w sercach Polaków. W sercach obywateli naszego kraju przerażonych tym, co robicie. Tak, panie i panowie z PiS; nie macie większości wśród Polaków i coraz bardziej się tego boicie!

g-schetyna_1

Treść wystąpienia w całości tutaj: tresc-przemowienia-przewodniczacego-po

I parę celnych memów z przemówienia  uzasadniającego wniosek o wotum nieufności, które w imieniu klubu PO w Sejmie RP wygłosił  poseł Sławomir Neumann

s-neumann_1   s-neumann_2

s-neumann_3   s-neumann_4