Darujesz krew na rzecz Ukrainy – odliczasz jako darowiznę w PIT

Oddajesz krew na rzecz ukraińskich żołnierzy oraz uchodźców rannych na Ukrainie? Skorzystaj z preferencji podatkowych! Takie zbiórki prowadzi wiele organizacji pozarządowych – np. PCK czy Centra Krwiodawstwa.

Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddadzą bezpłatnie krew lub jej składniki, mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym. Darowiznę taką należy odliczyć w roku podatkowym, w którym rozliczamy zeznanie PIT. To znaczy, że darowiznę przekazaną w 2021 r. uwzględnimy w deklaracji składanej w 2022 r. Pamiętaj jednakże, że masz również prawo dokonać korekty zeznań za lata ubiegłe.

W komunikacie dotyczącym wsparcia dla ofiar wojny w Ukrainie Ministerstwo Finansów przypomina, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej odliczają darowiznę w formularzu PIT-36, PIT-37 lub PIT-37L.

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych odliczają darowiznę w formularzu PIT-28.

Konieczne jest dołączenie do zeznania załącznika PIT/O, w którym to wykazuje się kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego (Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa-RCKiK).

Pomniejszając swój dochód, w związku z honorowym oddaniem krwi, jednocześnie zmniejsza się podstawa opodatkowania. W konsekwencji niższa podstawa opodatkowania oznacza również niższy podatek do zapłaty.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: