Czcimy pamięć ofiary nieludzkiego prawa PiS

W Pszczynie, miejscu tragedii wraz z koleżankami i kolegami ze śląskiej Platformy Obywatelskiej RP uczciliśmy w marszu milczenia pamięć ofiary prawa stanowionego przez pisowską większość za pomocą bezprawnych narzędzi i bezwolnych ludzi. Składając znicze wokół plakatów z portretem pani Izabeli z napisem #ANI JEDNEJ WIĘCEJ wyraziliśmy swój ból, gniew i sprzeciw.  Obudźmy się wreszcie!

O wydarzeniach związanych z marszem pamięci na podstawie informacji PAP napisał portal Samorządowy

portal-samorzadowy

Warszawa: Zakończył się protest pod hasłem „Ani jednej więcej”

6 listopada 2021 – 18:36

W miniony weekend media obiegła historia 30-latki, która trafiła do szpitala w Pszczynie będąc w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do śmierci 30-latki.

W związku z tym w Warszawie i w innych miastach w Polsce, a także za granicą odbyły się protesty pod hasłem „Ani jednej więcej”. Protestujący w stolicy zebrali się w sobotę przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego przy Alei Szucha, skąd przeszli przed Ministerstwo Zdrowia przy ulicy Miodowej, z przystankiem na placu Zamkowym. Tam manifestacja zatrzymała się podczas minuty ciszy, po czym rozległa się symboliczna minuta krzyku. Chwilę wcześniej z głośników popłynęła piosenka „Sound of Silence” Disturbed, którą grano na pogrzebie tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Słowa tej piosenki były również wykrzyczane przed gmachem Ministerstwa Zdrowia.

Manifestacja odbyła się pod hasłem „Ani jednej więcej” i to hasło skandowali podczas przemarszu demonstrujący. Protestujący mieli ze sobą transparenty z hasłami: „Jej serce jeszcze biło”, „Mogła żyć” i „Prawa kobiet, prawami człowieka”.

Na czele pochodu niesiono baner ze słowami „Macie krew na rękach”. Uczestnicy trzymali też zdjęcia zmarłej 30-latki; zgodnie z prośba organizatorów nie było żadnych flag partyjnych.

W Warszawie wśród manifestujących spotkać można było wielu polityków m.in. przewodniczącego PO Donalda Tuska, wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, sekretarza generalnego PO Marcina Kierwińskiego, Bartłomieja Sienkiewicza z PO oraz Katarzynę Piekarską i Dariusza Jońskiego z KO. W tłumie zobaczyć można było również Franciszka Sterczewskiego (KO), Magdalenę Biejat (Lewica) i europosłankę Sylwia Spurek (Zieloni). Pojawił się też Szymon Hołownia, lider partii Polska 2050. W proteście uczestniczył również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz.

Protesty pod hasłem „Ani jedna więcej” odbyły się również w innych miastach, w tym m.in. w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Kielcach i Elblągu.

W Pszczynie, gdzie w szpitalu zmarła 30-latka również pojawili się politycy m.in posłowie Nowoczesnej (KO): Adam Szłapka i Monika Rosa oraz posłanka Gabriela Lenartowicz (PO).

W Raciborzu także w sobotę 6 listopada odbyła się manifestacja pod hasłem „Ani jednej więcej!”.  Ponad sto osób zebrało się na raciborskim Rynku, skąd marsz przeszedł pod Pomnik Matki Polki. Tam zapalono znicze, a następnie udano się na przemarsz ulicami miasta.

Poniżej relacja fotograficzna z protestu w Pszczynie  oraz w Raciborzu

IMG-20211106-WA0024 kopia 2

 IMG-20211106-WA0016

IMG-20211106-WA0018

IMG-20211106-WA0022

 

IMG_20211106_153427

IMG-20211106-WA0017

IMG_20211106_153506

x2 kopia

x.3 kopia

x4 kopia

x1

 

 


Opublikowano

w

,

przez