Brak rządowej strategii dla górnictwa

Rządowej strategii dla górnictwa jeszcze nie ma, ale powstał jej projekt. Nie został jeszcze oficjalnie opublikowany. Byłoby jednak znacznie lepiej, gdyby powstała jedna strategia dla górnictwa i energetyki, tym bardziej, że lista kopałn do zamknięcia jest długa.
Ten dokument jest pełen sprzeczności, ocenia Rafał Zasuń z WysokieNapiecie.pl i podaje przykład: – Choć mamy zmniejszać udział węgla w miksie energetycznym, to jednocześnie w projekcie zapisano, że możliwe jest zwiększenie zużycia węgla kamiennego.
– Polskie górnictwo jest bardzo powiązane z energetyką, dlatego powinna powstać jedna strategia zarówno dla górnictwa jak i energetyki – mówi Rafał Zasuń w rozmowie z MarketNews24.
Wówczas okazałoby się jak wiele kopalń powinno zostać zamkniętych, a jest to długa lista. Jakie konkretnie kopalnie są najmniej, a jakie najbardziej zagrożone – o tym także mówi w materiale wideo ekspert WysokieNapiecie.pl.

Ponadto Portal WNP.pl zamieścił ciekawy artykuł:

„A jeśli zabraknie nam węgla…”

Cały czas pojawia się nurtujące wielu pytanie: czy na przestrzeni kolejnych lat polskie kopalnie będą w stanie zaopatrzyć w surowiec rodzimą elektroenergetykę oraz ciepłownictwo, czy też trzeba będzie się posiłkować coraz większym importem węgla.

wegiel2

W programie dla branży – o czym pisaliśmy już w portalu wnp.pl – przedstawiono prognozy zapotrzebowania krajowego rynku na węgiel kamienny w latach 2016-2030 (ostateczny kształt programu mógł się zmienić po naniesieniu korekt wynikających z wniesionych uwag do programu, w tym m.in. przez stronę społeczną.

Prognozę zużycia dość szczegółowo rozpisano w trzech scenariuszach: niskim, określającym minimalne zużycie węgla kamiennego; referencyjnym, w którym krajowy rynek węgla kamiennego utrzymuje zużycie na poziomie podobnym do obecnego oraz wysokim, który zakłada rozwój rynku dla węgla energetycznego w Polsce, przy stabilnym zużyciu węgla do koksowania.Przedstawione w scenariuszu niskim i wysokim prognozy, to graniczne wielkości zapotrzebowania. Z kolei scenariusz referencyjny stanowi ścieżkę pośrednią.

Jak zaznaczono w programie, wybór ścieżki zależał będzie od możliwości aktywizacji środków inwestycyjnych i środków pomocowych oraz narzędzi prawnych ukierunkowujących rozwój w pożądanym kierunku. Zaraz powstaje więc pytanie, czy znajdą się środki i skąd na realizację niezbędnych inwestycji w górnictwie.

Szczegóły scenariuszy tutaj: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/energetyka/a-jesli-zabraknie-nam-wegla/h140mg

 


Opublikowano

w

przez