Świętujemy nasze 18 lat w Unii Europejskiej

Z okazji 18. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Donald Tusk wygłosił   w Gdańsku następujące oświadczenie :

– Muszę zacząć od podziękowań, bo dla mnie to wzruszająca propozycja, że mogę z wami dzisiaj obchodzić tą symboliczną, 18. Rocznicę wejścia Polski do UE. Osiągnęliśmy jako członkowie U Epełnoletność.

A ja mniej więcej do 18 roku życia prawie każdy dzień  spędzałem tutaj na Górze Gradowej. To jest miejsce symboliczne nie tylko dla Gdańska, stąd widać stocznię, zatokę gdańską. Ja się tu urodziłem i wychowałem, więc lepszego miejsca nie mogę sobie wyobrazić, żeby wspólnie z Wami tę chwile upamiętniającą, jedną z najważniejszych i najbardziej optymistycznych wydarzeń naszej historii, spędzić.

– Nikt z nas nie przypuszczał, że kolejną rocznicę obecności w UE będziemy święcili w nastrojach raczej dramatycznych. Jesteśmy optymistami, bo w tym miejscu optymizm jest cechą przyrodzoną dla wszystkich i wiara w przyszłość, we własne siły. Wiemy też, że każdego dnia Ukraina jest w naszych głowach i sercach. Nie tylko dlatego, że gościmy tysiące naszych przyjaciół, siostry i braci z Ukrainy tu na Pomorzu, w Gdańsku, Trójmieście, całej Polsce, ale też dlatego, że każdy, kto poznał Ukrainę dobrze wie, że dla nich ten dzień też jest ważny, bo oni marzyli i marzą o tym, żeby mogli też kiedyś obchodzić pierwszą, piątą, dziesiątą rocznicę wejścia do Unii Europejskiej.

– To nie jest takie ot sobie celebrowanie i okazja, żeby wypowiedzieć parę banałów na temat Europy i wartości europejskich. Bo niedaleko stąd ludzie giną dokładnie o to, o co staraliśmy się jako Europejczycy, Polacy przez wiele lat, ale nie musieliśmy płacić za to tej najwyższej ceny.

– Dla Ukraińców takie słowa jak „Unia Europejska”, „wolność” czy „suwerenność” to nie są ani banały, ani abstrakty. Tam każdego dnia giną setki ludzi – cywilów, żołnierzy, kobiet, dzieci, w imię wolności, suwerenności. I nieprzypadkowo pierwszym politycznym głosem Ukrainy, kiedy tylko zaczęła się wojna, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, było wezwanie Europy, aby przyjęła Ukrainę do swojej rodziny.- To jest jeden z podstawowych celów tej wielkiej, trwającej rewolucji ukraińskiej, a dzisiaj walki o niepodległość – to jest uczestnictwo w UE. – Oni lepiej nauczyliby dzisiaj świat, niż my po doświadczeniach ostatnich 18 lat, jak wiele znaczy podstawowy zestaw wartości, na których UE jest zbudowana.

Wolność słowa, poszanowanie słabszego, prawo do samostanowienia, prawa obywatelskie, czy życie wolne od korupcji i przemocy, szacunek dla sąsiadów. To wszystko, na czym Europa jest zbudowana, za to wszystko Ukraińcy oddają swoje życie. I chciałbym, żebyśmy my tu w Polsce o tym pamiętali. To nie są zwykłe słowa i puste hasła. To jest coś o co warto się bić i że my o to każdego dnia też musimy się nić, bo nikt nam nie dał tego raz na zawsze.

Nie tylko powinniśmy pomagać Ukrainie, ale też powinniśmy pomagać każdego dnia sobie. Mówię o tych wszystkich, którzy wierzą w sens tych wartości i sens tej Europy. Powinniśmy twardo, tak jak Ukraińcy dzisiaj biją się o swoją niepodległość i o swoją europejską przyszłość, my też musimy twardo, uczciwie bez żadnego wahania walczyć o swoją europejskość, bo ona oznacza także wolność i te wartości o których wspomniałem.


– Mam nadzieję, że ci politycy w Polsce, którzy od pewnego czasu podważają naszą obecność w UE, sens istnienia UE, że oni zapłacą za to polityczną cenę, polityczną karę. Mogę obiecać, że będę tych spraw pilnował. Mam obowiązek podwójny z oczywistych względów, to dzięki wam m.in. miałem szansę prowadzić prace UE przez 5 lat, dzięki waszemu wsparciu. To jest dla mnie wielkie zobowiązanie, żeby pilnować naszej europejskiej bezpiecznej przystani każdego dnia, każdej godziny. I żebyśmy nie musieli, tak jak nasi bracia na Ukrainie, płacić wyższej stawki, wyższej ceny za to, co dla nas jest tak ważne.
– Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim. A tu Gdańskowi mojemu ukochanemu, Gdańszczankom i Gdańszczanom, że zaczęliście tę wielką przygodę z wolnością i Europą. Jeszcze raz niskie ukłony i serdeczne słowa podziękowania.

Więcej czytaj:

https://poland.representation.ec.europa.eu/o-nas/polska-w-ue_pl


Opublikowano

w

przez