Zostałam zaproszona do zaprzyjaźnionych Samborowic – miejscowości w gminie Pietrowice Wielkie, gdzie fetowaliśmy ceremonialnie wraz z innymi gośćmi (obecnymi i byłymi komendantami wojewódzkiej i powiatowej zawodowej Straży Pożarnej, władzami gminy i powiatu oraz druhami – ochotnikami z zaprzyjaźnionych jednostek strażackich z okolicznych miejscowości po obu stronach granicy kraju i województwa stulecie powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w tym sołectwie.

Uroczystość otworzył przemarsz przez wieś z towarzyszeniem orkiestry dętej pocztów sztandarowych zaproszonych jednostek oraz gości na plac przed nową siedzibą strażaków.

Przed wymarszem była okazja do spotkań i rozmów z samorządowcami o ich problemach i możliwościach zaradzenia kłopotom poprzez podjęcie działań przeze mnie jako Posłanki RP

Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej i przedstawieniu zdarzeń z historii jak i obfitującej w sukcesy współczesności OSP Samborowice odbyła się ceremonia dekoracji zasłużonych strażaków medalami i branżowymi odznakami. Odnowiony sztandar jednostki Złotą Odznaką Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP udekorował świeżo upieczony wiceprezes wojewódzkiego związku Stefan Kaptur, jednocześnie szef struktur powiatowych.

Goście otrzymali od gospodarzy strażaków pamiątki tego wydarzenia

Po przecięciu wstęgi w nowej remizie przez autorów wsparcia finansowego tej budowy oraz poświęceniu przez kapelana powiatowego wnętrza remizy zaproszeni goście zabrali głos gratulując Jubilatom dotychczasowych sukcesów i dziękując za ofiarną służbę na rzecz miejscowej społeczności.

Powiedziałam m.i., że 100-lecie to symbol spełnienia i sukcesu. – Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować właśnie tego sukcesu i spełnia – winszowała oraz gratulowała odznaczonym. Podkreślała, że ochotnicze straże pożarne są szczególnie bliskie nie tylko dlatego, że niosą bezpośrednią pomoc, ale dlatego, że jest to najstarsza, najbardziej spontaniczna, autentyczna i profesjonalna organizacja pozarządowa.

Całe wystąpienie tutaj:

Uroczystości na dziedzińcu przed remizą zakończyła delegacja czeskich strażaków dekorując sztandar jednostki pamiątkową wstęgą i przedstawiciele gminnego samorządu wręczając Prezesowi OSP w Samborowicach Romanowi Pośpiechowi pamiątkowy puchar .

Przed wymarszem na mszę św. w intencji strażaków i późniejszy piknik uczestnicy obchodów ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

Wiele ciekawych faktów z historii OSP w Samborowicach znajdziecie na portalu nowiny.pl jak również reportaż fotograficzny:https://www.nowiny.pl/lifestyle/191569-o-takiej-remizie-strazacy-marzyli-od-lat-osp-samborowice-swietuje-100-lecie-choc-pierwsze-wzmianki-o-jednostce-siegaja-1889-roku-zdjecia-wideo.html

https://www.nowiny.pl/lifestyle/191569-o-takiej-remizie-strazacy-marzyli-od-lat-osp-samborowice-swietuje-100-lecie-choc-pierwsze-wzmianki-o-jednostce-siegaja-1889-roku-zdjecia-wideo.html